E martë, 21 Maj, 2024

Fshati Oymayakon në Siberi, aty ku nxënësit shkojnë në shkollë në minus 50 gradë celsius // VIDEO

- Advertisement1-

Nxënësit rusë në Siberi, që konsiderohet si rajoni më i ftohtë në planetin Tokë, janë filmuar duke shkuar në shkollë në temperaturat minus 50 gradë celsius.

Videoja e publikuar më poshtë shfaq nxënësit e veshur me rroba të trasha duke pritur autobusin që t’i dërgojë në shkollë, në temperatura që arrijnë deri në minus 51 gradë në fshatin Oymyakon të Siberisë, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -

Në shkollën e këtij fshati shkollat mbyllet vetëm nëse temperaturat bien në minus 52 gradë apo edhe më poshtë – e kjo vlen në veçanti për nxënësit e moshës 11 vjeç apo edhe më të ri.

 

 

- Advertisement -

Megjithatë nxënësit detyrohen të ecin deri në klasat e tyre përmes rrugëve të mbuluara nga bora, e qerpikët e syve i kanë të ngrirë nga temperaturat e ulëta.

Madje ata me të hyrë në shkollë i nënshtrohen procedurave standarde të pandemisë së coronavirusit, duke ua matur temperaturën e trupit me qëllim që të mos ketë ndonjë të infektuar që mund t’ua rrezikojë shëndetin edhe të tjerëve.

 

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Inteligjent, lind apo bëhesh? Ja çfarë thotë shkenca

humica e njerëzve e shikojnë trurin si të mistershëm. Ata nuk kanë shumë njohuri...

Gëzim Morina është studenti nga Kamenica, që krahas studimeve për megatronikë, ka dhe një pasion për aeroplan

I riu nga Kamenica ka kohë që krijoi aeroplanin e tij ‘Air Kosova’, ndërkohë...

Bill Gates tregon 3 profesionet që nuk do të preken dot nga Inteligjenca Artificiale

Rritja e sofistikimit të inteligjencës artificiale (IA) parashikohet të transformojë rolin e njerëzve në...

Detyra matematikore që po habit të gjithë, a mund ta zgjidhni ju?

Detyra e më poshtme duket e thjeshtë në pamje të parë, por në fakt...