E diel, 14 Prill, 2024

Foshnjat shohin vetëm këtë ngjyrë deri në moshën 5 muajsh

- Advertisement1-

Zhvillimi i shikimit te foshnjat mund të iu surprizoj.


Edhe në bark të nënës, foshnja mund të dalloj dritën nga errësira, dhe pas lindjes, foshnja i sheh format përmes vijave ku drita dhe errësira preken, shkruan lajmi.net.

- Advertisement -

Por, atyre iu duhet kohë për të mësuar si t’i përdorin sytë. Në vitin e parë të jetës, foshnja mëson se si të shoh.

Kur lind, deri sa të arrij moshën 3 muajsh, foshnja sheh vetëm bardh, hirtë dhe zi. Pas 3 muajve të parë, foshnja fillon të shoh ngjyrën e kuqe fillimisht.

Në moshën 5 muajsh, foshnja fillon të shoh të gjitha ngjyrat e spektrumit.

- Advertisement -

Fëmijët fillojnë të shohin plotësisht të gjitha format rreth moshës 4-5 vjeçe.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...