E enjte, 22 Shkurt, 2024

Foshnjat mund të marrin doza të ulëta të vaksinës së Pfizer këtë dimër

- Advertisement1-

Vaksina e prodhuar nga Pfizer për të luftuar koronavirusin mund t’u injektohet foshnjave deri në gjashtë muaj. Vaksinimi i të vegjëlve është në planet e gjigantit farmaceutik për këtë dimër.


Në një lëvizje që ka të ngjarë të shkaktojë polemika ndërkombëtare, kompania synon të aplikojë për autorizim për të imunizuar foshnjat amerikane brenda dy muajve të ardhshëm. Afati kohor do të varet nga gjetjet e provave të brendshme duke parë nëse vaksinat janë të sigurta dhe efektive tek të rinjtë e moshës gjashtë muaj deri në pesë vjeç.

- Advertisement -

Frank D’Amelio, zyrtari kryesor financiar në Pfizer, tha në një konferencë dje se firma planifikon ta “përfundojë dosjen” deri në nëntor, raporton Financial Times.

“Ne do të prisnim që të kishim … të dhëna për fëmijët mes moshës gjashtë muajsh dhe pesë vjeç që do t’i paraqisnim në FDA,” tha D’Amelio në Konferencën Globale të Kujdesit Shëndetësor Morgan Stanley.

Pfizer ndërkohë pret që të kërkojë miratimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për vaksinimin e fëmijëve të moshës pesë deri në 11 vjeç deri në tetor. Por komentet e fundit konfirmojnë synimin e kompanisë për të punuar në grupmoshat shumë më të reja. Atyre do t’u jepet një dozë më e ulët se sa të rriturve.

- Advertisement -

Vaksina e Pfizer, e bërë së bashku me partnerin gjerman BioNTech, tashmë është miratuar për fëmijët mbi 12 vjeç në Britani.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...