E diel, 21 Prill, 2024

Flet psikologia: Fëmijëve po ju shfaqen probleme të shëndetit mendor, duhet psikologu në shkollë

- Advertisement1-

Në një lidhje direkte me studion e emisionit “Rudina”, psikologia Bruna Labovoti është shprehur se gjatë pandemisë së koronavirusit, mungesa e një psikologu nëpër shkolla është një shqetësim shumë i madh. Madje ajo shprehet se fëmijët kanë filluar të shfaqin dhe probleme psikologjike.

“Ajo që do ishte më me shumë vlerë të diskutohej është e ardhmja. Shumë prej fëmijëve kanë shfaqur probleme të shëndetit mendor edhe në aspektin emocional për pasigurinë e të ardhmes. Që do të thotë, nëse ne sot jemi në javën e dytë, në javët në vazhdim, kush është plani i Ministrisë apo përgatitjet që kanë bërë? Kjo pasiguri kthehet edhe në një pasiguri psikologjike dhe emocionale tek fëmijët por edhe tek prindërit të cilët i përjetojnë njësoj si fëmijët e tyre”, është shprehur Bruna Laboviti.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nga Florent Selca: Kurikula e re ka shtatë fusha, gjashtë shkallë

PLANET MËSIMORE Kurikula e re, ka filluar të zbatohet nga 2014 në shkollat tona. Ajo ka; Shtatë...

Lajm i dhimbshëm: Vdes mësimdhënësja Shqipe Zeka nga Gjilani

Shkolla "Selami Hallaçi" në Gjilan ka njoftuar se ka vdekur mësuesja Shqipe Zeka. Shkolla njofton...

Profesoresha e matematikës Teuta Zogjani nderohet me mirënjohje

Gjimnazi i shkencave shoqërore "Ahmet Gashi" në Prishtinë i ka ndarë mirënjohje profesoreshës së...

Nga Blerim Mehmeti: Trajnimet për mësimdhënës të mbahen të shtunave dhe të jenë me mëditje 25 euro

Mendoj që trajnimet do të duhej të bëhen vetëm të shtuneve, për zhvillim profesional...