E mërkurë, 22 Maj, 2024

Faza e shërimit pas lindjes së fëmijës, ja çfarë duhet të dijë çdo nënë e re me të porsalindurin

- Advertisement1-

Gjashtë javët e para – pas lindjes së fëmijës tuaj, konsiderohen si periudha juaj e “rimëkëmbjes”, ose tetë javë nëse keni bërë një operacion cezarian.

Pasi të keni lindur, do të përjetoni një shkarkesë vaginale të quajtur lochia e cila përmban gjak dhe mukozë që mbështjellin mitrën gjatë shtatzënisë shkruan American Pregnancy Association.

- Advertisement -

Ndërsa, dhimbjet pas lindjes gjithashtu ndodhin pavarësisht nga lloji i lindjes natyrale, vaginale ose cezariane transmeton Gazeta Shneta.

Këto dhimbje janë nga mitra që tkurren përsëri në madhësinë e saj para shtatzënisë. Nëse ushqeni me gji, mitra do të tkurret gjatë ushqyerjes, duke e ndihmuar atë të kthehet në madhësinë normale pak më shpejt.

Në anën tjetër, nivelet e estrogjenit bien pas lindjes, gjë që mund të shkaktojë depresion pas lindjes. Këto ndjenja trishtimi, nervozizmi dhe ankthi prekin deri në 80% të grave.

- Advertisement -

Këshilla më të përgjithshme për shërim, pas lindjes:

Ushqehuni mirë për të lehtësuar lodhjen dhe për të luftuar kapsllëkun.

Ashtu si keni bërë gjatë shtatzënisë, synoni të hani pesë vakte më të vogla gjatë gjithë ditës në vend të tre vakteve më të mëdha.

- Advertisement -

Hani një kombinim të karbohidrateve komplekse dhe proteinave për energji, plus me shumë fibra për të ndihmuar në parandalimin e hemorroideve.

Pini të paktën rreth tetë gota ujë çdo ditë. Dhe përpiquni të anashkaloni alkoolin dhe kafeinën, e cila mund të ndikojë në gjendjen shpirtërore dhe ta bëjë atë edhe më sfidues për të fjetur sesa me një të porsalindur në shtëpi.

Vazhdo të lëvizësh.

Shëtisni rreth shtëpisë tuaj dhe përfundimisht rreth lagjes (me karrocë fëmijësh në tërheqje).

Ecja ndihmon me gaz dhe kapsllëk dhe përshpejton shërimin duke rritur qarkullimin dhe tonin e muskujve.

Plus, rrit gjendjen shpirtërore dhe është treguar se ndihmon në lehtësimin e simptomave të ngjashme me depresionin.

Për gjoksin e dhimbshëm, provoni të përdorni një kompresë të ngrohtë ose pako akulli dhe masazh të butë. Gjithashtu sigurohuni që të vishni sytjena të rehatshme. /Gazeta Shneta/

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...