E diel, 14 Korrik, 2024

Fakte të rëndësishme shëndetësore që ndoshta nuk i keni dëgjuar

- Advertisement1-

Shkencëtarët kanë llogaritur se 70% e vdekjeve ndodhin për shkak të një jetese jo të shëndetshme.

Në mënyrë që të sëmuremi më rrallë, duhet të sigurohet informacion në lidhje me risitë në mjekësi.

- Advertisement -

Dhe këtu do të gjeni disa zbulime shkencore që duhet të dijë kushdo që shqetësohet për shëndetin:

1. Agjërimi herë pas here është i mirë për sistemin imunitar

Një studim i mbajtur nga shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë Jugore tregoi se agjërimi për 2-4 ditë ndihmon në freskimin e sistemit imunitar. Gjatë ditëve të agjërimit, trupi fillon të përdorë rezervat e veta të glukozës, yndyrës dhe ketoneve dhe fillon të shkatërrojë gjithashtu një numër të madh të leukociteve. Si rezultat, humbja e tyre kontribuon në rinovimin e qelizave të sistemit imunitar.

2. Ekspozimi më i vogël i dritës gjatë gjumit mund të çojë në depresion

Shkencëtarët japonezë nga Universiteti Mjekësor Nara kanë parë procesin e gjumit të më shumë se 860 të moshuarve që nuk kishin asnjë gjurmë të depresionit në fillim të eksperimentit. Dhe rezultoi që ata që nuk flinin në errësirë ​​absolute filluan të shqetësoheshin dhe të stresoheshin.

Shkencëtarët sugjerojnë të varen perde të zeza në dhomën e gjumit dhe të fiken të gjitha pajisjet që kanë tregues të dritës. Telefonët tuaj gjithashtu duhet të fiken.

3. Pastrimi përkeqëson gjendjen e mushkërive të një gruaje

Shkencëtarët nga Universiteti i Bergen në Norvegji analizuan të dhënat e më shumë se 6,000 njerëzve, të cilët ishin pjesë në eksperimentit të shëndetit të frymëmarrjes për 20 vjet në Bashkimin Evropian. Analiza e këtyre të dhënave tregoi se gjendja e mushkërive të grave, të cilat punonin si pastruese ose ato që përdornin rregullisht produkte pastrimi u përkeqësua me kalimin e kohës, ndryshe nga gratë e tjera.

- Advertisement -

Përveç kësaj, gratë që punojnë si pastruese marrin astmë dhe kjo çështje nuk është vërejtur tek burrat.

4. Avullimi rrit shanset për t’u prekur nga pneumonia

Shkencëtarët nga Universiteti Queen Mary në Londër bënë një eksperiment me minj dhe njerëz për të përcaktuar efektet e avullimit në trup. Ky eksperiment zbuloi gjithashtu se ata që vrapojnë kanë më shumë gjasa të zhvillojnë pneumoni.

5. Optimistët janë shumë më pak të ekspozuar ndaj sëmundjeve të zemrës

Shkencëtarët nga Instituti i Kërkimeve Klinike Duke dhe Universiteti Columbia analizuan të dhënat e sondazheve që janë plotësuar nga pothuajse 2,400 pacientë me grykë kronike dhe arritën në një përfundim interesant. Rezulton se pacientët që kanë një qëndrim optimist ndaj jetës kërkonin trajtim spitalor 30-40% më rrallë sesa ata që kishin një qëndrim pesimist.

6. Pirja e kafesë mund të shkaktojë zvogëlimin e gjinjve të grave

Hulumtimi i botuar në Revistën Britanike të Kancerit ka vërtetuar se konsumimi i tepërt i kafesë (3 ose më shumë filxhanë në ditë) mund të shkaktojë tkurrje të gjinjve tek gratë. Sa më shumë kafe të konsumojë një grua, aq më i madh do të jetë efekti.


7. Bodybuilding nuk i bën burrat më të fortë

Shkencëtarët nga Universiteti Metropolitan i Mançesterit zbuluan se trajnimet për një trup muskuloz nuk rrisin forcën fizike. Studimi ka treguar se personat muskulozë në të vërtetë prodhojnë më pak forcë fizike sesa personat me trup normal.

8.Të flesh lakuriq është më e dobishme sesa të flesh me pizhame

Specialistët nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit i SH.B.A. zbuluan se të fjeturit lakuriq është më mirë sesa të flesh në pizhame ose të brendshme. Dr. Sarah Brewer doli me një sërë arsyesh pse të flesh lakuriq është e mirë.

Sipas tij të fjeturit lakuriq ndihmon trupin të vendosë temperaturën optimale për një gjumë të plotë dhe veshja prish këtë mekanizëm duke bërë që trupi të mbinxehet. Ky është një faktor që mund të kontribuojë në pagjumësi.

Ai po ashtu thotë se kur ndihemi të freskët, trupi ynë fillon të prodhojë hormone që rrisin rigjenerimin e qelizave, dhe kjo i jep lëkurës dhe flokëve një pamje të shëndetshme.

Së treti, gjumi pa asnjë veshje minimizon rrezikun e infeksioneve të kërpudhave në zonat intime të burrave dhe grave.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...