E enjte, 22 Shkurt, 2024

Evropa në alarm, regjistrohet rasti i parë i variantit “më të rrezikshëm” të COVID-19

- Advertisement1-

Evropa është alarmuar të premten, pasi është regjistruar rasti i parë i variantit të ri të koronavirusit, që fillimisht është identifikuar në Afrikën e Jugut.

Belgjika është shteti që ka konfirmuar rastin e parë të variantit B.1.1.529 që po konsiderohet më i rrezikshëm se variantet paraprake. Lajmi është konfirmuar nga eksperti shëndetësor belg Marc Van Ranst. Besohet se bëhet fjalë për një person që ka shkuar nga Egjipti në Belgjikë.

- Advertisement -

Varianti i ri besohet se u reziston vaksinave dhe është shumë më shumë i transmetueshëm. Evropa, që është në alarm edhe nga rritja e rasteve me variantet tjera, ka kërkuar mbylljen e kufijve dhe të mos lejohen udhëtarët nga Afrika.

Ekspertët nga Organizata Botërore e Shëndetësisë tashmë janë mbledhur në Afrikën e Jugut për të diskutuar për variantin e ri që është përshkruar nga shkencëtarët si “më i keqi që është parë deri tash”.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...