E enjte, 22 Shkurt, 2024

Ecin 3 kilometra për në shkollë, fëmijët në Kukës në protestë, kërkojnë transport

- Advertisement1-

Këta fëmijë të lagjes “Kroi i Kuq” për të shkuar në shkollë ecin 3 km nga Kukësi në Bicaj.


Shkolla e tyre po restaurohet dhe janë transferuar në shkolla të tjera. Po rruga që përshkruajnë është e rrezikshme dhe burim aksidenti.

- Advertisement -

“Kemi frikë se na shtypin makinat s’ka as trotuare”.

“Është larg shkolla prej shtëpisë tonë. Ikim në këmbë”

“Kam e këtë fëmijë të vogël se coj dot vetëm ska trotuar nuk rrezikoj jetën e fëmijëve”.

- Advertisement -

“Kur të ndodhe ndonjë aksident do vijnë të hapin totuarin kush do bëhet kurban”.

Prindërit prej dy ditësh nuk i kanë dëguar në shkollë fëmijët e tyre dhe kërkojnë t’ju sigurohet transport.

“Çuni i rritur, të na fusin një autobus se vijmë natën në 7”.

- Advertisement -

“S’ka kush e merr dhe ta sjellë duam, s’kemi makinë”.

“Të na venë transport, do ti mbajmë tek shtëpia skemi si ti çojmë”.

Nëse kjo kërkesë nuk merret parasysh nga Drejtoria e Arsimit banorët thonë se nuk do dërgojnë fëmijët në shkollë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Mërgimtari nga Kërçova ndan 25 bursa ne mbështetje të nxënësve dhe studentëve

🎓🌟 Mbështetje për edukim, inspirim dhe punë për të ardhmen! 🌟🎓 Pronari i Swiss Ranch,...

“Pse njerëzit, të tjerë duan por me të tjerë martohen?”, e pyeti studenti… Mësuesi i jep përgjigjen e jetës!

Një student e pyeti Profesorin e tij, “Pse njerëzit shpesh martohen me një person...

Nxënësja Lenë Osmani nga Gjilani shpallet pingpongistja më e mirë në Kosovë

Lenë Osmani, pingpongiste gjilanase, e cila është fituese e shumë medaljeve, kupave e mirënjohjeve...

Kurtit i shkojnë për vizitë disa nxënës: I lumtur që po ju shërbej si kryeministër

Mëngjesin e sotëm, mysafirë në Zyrën e Kryeministrit patën rastin të jenë një grup...