E diel, 19 Maj, 2024

E thonë hulumtimet: Stresi fizik dhe psiqik gjatë shtatzënisë rezulton me një vajzë

- Advertisement1-

Stresi fizik dhe psiqik gjatë shtatëzanisë mund të ndikojë në seksin e foshnjës dhe stresi fizik mund të rrisë rrezikun e lindjes së parakohshme, sugjeron një studim i ri.


Studiuesit vlerësuan 187 gra të shëndetshme shtatzëna midis moshës 18 dhe 45 vjeçe shkruan WebMD, përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Rreth 17% prej tyre ishin të stresuar mendërisht, me nivele të larta depresioni, ankthi dhe stresi të perceptuar.

Ndërsa, 16 % ishin stresuar fizikisht, me presion më të lartë ditor të gjakut dhe konsum kalorie sesa gratë e tjera në studim.

Gratë me stres fizik ose psikologjik kishin më shumë të ngjarë të kishin një vajzë, zbuloi studimi.

- Advertisement -

Në mënyrë tipike, rreth 105 meshkuj lindin për çdo 100 femra. Por raportet meshkuj-femra në këtë studim ishin 4:9 midis grave me stres fizik dhe 2:3 në mesin e atyre me stres mendor gjatë shtatëzanisë.

“Stresi gjithashtu mund të ndikojë në sistemin imunitar të nënës, duke çuar në ndryshime që ndikojnë në zhvillimin neurologjik dhe të sjelljes në fetus”.

Studimi u botua me 14 tetor në revistën “PNAS, Proceedings of the National Academy of Science”.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...