E enjte, 22 Shkurt, 2024

E pazakontë në Greqi: Foshnja lind me sëmundjen e rrallë, spitali miraton buxhetin rreth 2 mln euro për t’i shpëtuar jetën

- Advertisement1-

Një ilaç me kosto 1.800.000 euro miratoi bordi drejtues i spitalit shtetëror “Venizelos” në Kretë për të shpëtuar jetën e një foshnje.


Sipas mjekëve, foshnja lindi me një atrofi muskulare spinale, e njohur dhe si atrofi muskulare e shpinës, një sëmundje e rrallë me origjinë gjenetike.

- Advertisement -

Brenda pak kohësh, fëmija do paraqiste atrofi muskulare deri në Tipin 1, që shkakton vdekje. Por, mjekët i dhanë zgjidhje, duke miratuar buxhetin e jashtëzakonshëm, sidomos për spitale shtetërore prej thuajse 2 milionë euro.

Tashmë, ekipi shkencor është në pritje të ecurisë së gjendjes shëndetësore, në një rast tepër të rrallë, e deri pak kohë më parë fare të pashpresë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...