E martë, 21 Maj, 2024

E dini se çfarë ndodhë me beben kur nëna qan?

- Advertisement1-

Gratë në përgjithësi janë natyra të ndjeshme, dhe qajnë me lehtë se burrat. Por një grua shtatzënë është akoma më e ndjeshme, dhe mund të qajë edhe për gjëra pa rëndësi.

Përmes këtij artikulli do ju japim një këshillë, se para se të qani kur jeni shtatzënë, mendoni fillimisht për beben tuaj, pasi një gjendje jo e mirë emocionale e nënës ndikon tek fëmija.

- Advertisement -

Studimet e ndryshme tregojnë se kur nëna qan, kjo prek edhe beben dhe i transmeton asaj/atij emocione të njëjta. Ndërkaq, edhe më serioze bëhet kur nëna kalon faza të depresionit.

Në raste të tilla, kjo ndikon në formimin e personalitetit të fëmijës, pasi foshnja të lindë.

Në rastet kur gruaja shtatzënë është në depresion, fëmija mund të lindë duke zhvilluar më pas një personalitet me pasiguri dhe të ndjeshëm.

- Advertisement -

Prandaj gra, vajza qëndroni të forta.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...