E premte, 21 Qershor, 2024

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

- Advertisement1-

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër.

Binte shi i madh kur 30-vjecari voziti drejt Cyrihut mbrëmjen e së mërkurës.

- Advertisement -

Në Winterthur kishte ndodhur në akisdent, ai telefonon nënën e tij dhe donte të shkonte në ndihmë, këtë e ka berë të ditur vëllai i tij, Besart Morina.

Përpjekja e Morinës për të ndihmuar përfundon fatalisht. Morina u godit nga një veturë e cila u përplas në autostradë. 30-vjeçari është hedhur mbi parmakë në rrugën kryesore poshtë dhe është përplasur nga një makinë tjetër.

Kosovari vendas është dërguar menjëherë në spital. Por çdo ndihmë ishte shumë vonë.

- Advertisement -

Vëllai i Morinës, Besarti, po atë mbrëmje u njoftua nga vëllezërit e kunatës së tij: “Më ra telefoni. Isha në shok, thjesht nuk doja ta besoja”, ka thënë ai.

“Ai gjithmonë u përpoq të ndihmonte të gjithë”

Por shpejt e kuptoi se duhej të qëndronte i qetë. “Më duhej t’u tregoja prindërve lajmin e hidhur. Ajo dhe Jetmiri ishin shumë të afërt”.

- Advertisement -

Tashmë familja është në pritje të transferimit të djalit në Kosovë. “Jetmiri është varrosur këtu në fshatin Topanicë në Kosovë”. Ai mund ta përshkruajë me pak fjalë vëllain e tij, i cili është më i vogli nga tre fëmijët: “Ai ishte njeriu më i mirë, më i dashur dhe më ndihmuesi që kam njohur ndonjëherë. Shembulli kryesor në rrethin tonë të të njohurve. Ai ishte gjithashtu një vëlla i madh dhe një bashkëshort dhe baba i dashur. “Ai ka tre vajza pesë, tre dhe njëvjeçare”.

Jetmiri ishte një mysliman i devotshëm dhe festonte Ramazanin, thotë vëllai, i cili punon si imam.

Jetmir Morina ndoqi një shkollë të mesme islame në Kosovë dhe më pas studioi për stomatologji. Rreth gjashtë vjet më parë ai u transferua në Zvicër për shkak të dashurisë. “Për fat të keq, ai ende nuk ka mundur të punojë si stomatolog në Zvicër. Por ai ishte në proces që të vinte gjithçka në lëvizje që pas disa vitesh të mund ta bënte këtë punë në Zvicër. Por Zoti kishte plane të tjera për të”, thotë vëllai i tij.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...