E enjte, 20 Qershor, 2024

E dhimbshme – 13 vjeçari punon punë të rënda fizike: I mbushi dy thasë plot për me mujt m’i nxjerr 3 euro me ia çu babës

- Advertisement1-

Fëmijët e komunitetit rom vazhdojnë të përballen me kushte të vështira ekonomike.


Një rast i tillë është bërë publik sot në rrjete sociale ku një fëmijë i cili ende nuk kishte mbushur 14 vjet, kryente punë të rënda fizike.

- Advertisement -

Gazetarja Jehona Zhitia ka publikuar disa fotografi duke ruajtur identitetin e fëmijës për të cilin tregoi se i kërkoi që mos ta fotografonte se po qeshin shokët e tij më të.

“Kam ardhë nga Fushë Kosova. Qe tri orë i kam mbledhë këto plastika, shishe, kanaçe. M’duhet me mbushë edhe një herë kaq, për me mujt m’i nxjerr 3 euro me ia çu babës n’aksham”, citohet t’i ketë thënë fëmija gazetares.

Postimi i plotë:

- Advertisement -

Më tha: mos ma fotografo fytyrën se po qeshin shokët me mua!
Pesha që bartte mbi supe ishte shumë e rëndë, ndoshta sa pesha e trupit të tij të njomë që ende s’i kishte mbushur të 14-at.

Këtë fëmijë të komunitetit rom e takova në lagjen time dhe nuk mund të kaloja sikur nuk po shoh asgjë. Ndjeva dhimbje në zemër dhe u ndala për t’i ndërruar disa fjalë me të:

“Kam ardhë nga Fushë Kosova. Qe tri orë i kam mbledhë këto plastika, shishe, kanaçe. M’duhet me mbushë edhe një herë kaq, për me mujt m’i nxjerr 3 euro me ia çu babës n’aksham”.

- Advertisement -

E pyeta: A e ke rëndë? – M’u përgjigj me një gjysmë zëri: “Mezi pe baj, po më dhem shpina, por s’kam qare pa e çu te vendi”.

U largova e trishtuar me faktin se në cfarë gjendje jeton një pjesë e shoqërisë, ku fëmijët detyrohen të kryejnë punë të rënda fizike për të siguruar kafshatën e gojës.
E kush ka faj në këtë rast?!

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...