E hënë, 26 Shkurt, 2024

Dy truke psikologjike për të rikthyer humorin në çast

- Advertisement1-

E thjeshtë fare sa nuk iu ka shkuar mendja!

Trupi mund të bëjë rolin e vet për sa i përket përmirësimit të humorit. Po ju tregojmë dy sugjerime me bazë qasjen psikologjike të quajtur Embodied Cognition, shkruan Living.

- Advertisement -

Kjo qasje mbështet idenë se trupi ndikon në proceset tona mentale dhe konjitive, transmeton lajmi.net.

Atëherë çfarë duhet bërë?

Bëni një banjë të ngrohtë

- Advertisement -

Një banjë ose një dush i ngrohtë mund ta ndryshojnë ditën nëse bëhen me qetësinë dhe vëmendjen e duhur. Nuk bëhet fjalë vetëm për një këshillë popullore, por bazhohet në një shpjegim shkencor. Pse? Sepse nxehtësia vepron në muskulaturë dhe relaksion. Muskujt të cilët më parë ishin të tendosur për shkak të stresit do të relaksohen. Për pasojë, edhe mendja do të arrijë në një ndjesi çliruese.

Përgatisni një çaj të nxehtë

Në të njëjtën mënyrë funksionon edhe nëse mbani në duar një filxhan të nxehtë çaji duke qenë se ndodhin dy fenomene; nxehtësia do të dërgojë menjëherë një sinjal relaksimi në tru, kurse aroma e mirë do të aktivizojë shqisën e nuhatjes. Nëse do të zgjidhni aroma që do t’ju sjellin kujtime pozitive do të jetë akoma më intensive kënaqësia e atij momenti.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

E jashtëzakonshme: 39-vjeçari boshnjak flet 73 gjuhë

Muhamed Mešić është një njeri me talent të jashtëzakonshëm gjuhësor që flet më shumë...

4 elementet më të rëndësishme për karrierë

Udhëheqësi duhet të jetë gjithnjë i përgjegjshëm për të ndërtuar marrëdhënie kuptimplotë dhe të...

Një ilustrim që ka habitur dashamirët e enigmës: A mund ta gjeni pjesën që përshtatet në piramidë?

Disa enigma janë të lehta për t’u zgjidhur, por disa janë krijuar për t’ju...

Hyn në fuqi rregullorja e re e BQK-së: Nga sot bankat nuk do të mund t‘i “vjelin” qytetarët

Nga sot të gjithga bankat , janë të obliguara që t‘i ju mundësojnë qytetarëve...