E diel, 14 Korrik, 2024

Dy përfitime shëndetësore të boronicave

- Advertisement1-

Shpesh i referuar si mbreti i antioksidantëve, boronica është një frut me përfitime mbresëlënëse dhe ato janë në sezon tani.

Këtu janë dy mënyra që boronica ndihmon në mbrojtjen e shëndetit tuaj:

- Advertisement -

Boronica është e pasur me lëndë ushqyese

Një gotë me boronica të freskëta përmban 85 kalori, 1 gram proteinë dhe rreth 20 gr karbohidrate, me afërsisht 4 gramë fibra. E njëjta pjesë gjithashtu përmban dozën minimale ditore për vitaminën C që mbron imunitetin dhe lëkurën. Ata gjithashtu sigurojnë mbi një të tretën e qëllimit ditor për vitaminën K që mbështet kockat, dhe një çerek për mangan. Lënda ushqyese e fundit gjithashtu ndihmon në mirëmbajtjen e eshtrave të fortë, përveç promovimit të prodhimit të kolagjenit për lëkurë dhe nyje të shëndetshme.

Boronica ka fuqi kundër plakjes dhe mbrojtje të sëmundjeve

Hulumtimet tregojnë se midis frutave dhe perimeve që konsumohen zakonisht, boronica renditet si një nga më të lartat në aktivitetin antioksidant. Antioksidantët në boronica janë treguar se frenojnë inflamacionin dhe zvogëlojnë stresin oksidues.

Kjo e fundit ndodh kur ekziston një çekuilibër midis prodhimit të radikalëve të lirë që dëmtojnë qelizat dhe aftësisë së trupit për të kundërshtuar efektet e tyre të dëmshme. Për këtë arsye, boronica është e lidhur me heqjen e dëmtimit të ADN-së dhe plakjen, dhe uljen e rrezikut për disa sëmundje kronike, duke përfshirë trashje, kancer, dhe diabet tip 2.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...