E premte, 19 Prill, 2024

Dy nga problemet që mund të përballeni me sistemin tretës pas lindjes

- Advertisement1-

Gjatë periudhës së shtatzënisë, shumë gra kalojnë kohë duke u kujdesur për zhvillimin e foshnjes së tyre.

Mirëpo, pas lindjes, trupi i një gruaje kthehet në funksionin normal, veçse i duhet kohë për t’u rikuperuar shkruan BellyBelly, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Shumë prej tyre janë të befasuara kur zbuluan se sistemi i tretjes është delikatë.Për këtë arsyje, më poshtë mund të gjeni dy mënyra sesi sistemi i tretjes ndikohet pas lindjes:

Kapsllëku

Shumë gra përjetojnë kapsllëk pas lindjes dhe kjo ndodh për shumë arsyje:

- Advertisement -

-Ngadalësimi i sistemit të tretjes;

-Mungesa e përkohshme e tonit të muskujve në zonën e barkut;

-Medikamentet e përdorura për lehtësimin e dhimbjes pas lindjes;

- Advertisement -

-Përdorimi i vitaminave;

-Frika nga shtytja për shkak të hemorroideve

Çelësi për të parandaluar kapsllëkun është që sistemi i tretjes të mos ngadalësohet.Me këtë rast ju mund të shmangni atë duke:

-Konsumuar 2-3 litra lëng çdo ditë;

-Bëni ushtrime të rregullta

Problemet e lidhura me stresin

Ditët e para, javët, madje edhe muajt pas lindjes mund të jenë sfiduese madje edhe stresuese.Ju mund të keni pasur një lindje të vështirë dhe do t’ju duhet kohë për t’u rikuperuar, si fizikisht ashtu edhe emocionalisht.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...