E diel, 14 Korrik, 2024

Dy arsyet kryesore që mjekët rekomandojnë lindjen cezariane

- Advertisement1-

Lindja cezariane është një metodë tjetër e lindjes, e cila po praktikohet shumë shpesh në gjithë botën.


Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 18.5 milionë lindje cezariane po kryhen çdo vit në gjithë botën shkruan Belly Belly, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Studimi nga Australia ka zbuluar se ekzistojnë dy arsyje kryesore për lindjen cezariane.

Nga të dhënat e 100 mijë grave, studiuesit konkluan se arsyjet kryesore të përzgjedhjes së lindjes cezariane ishin:

-Rrahjet jonormale të fetusit (shtimi i oksitocinës, analgjezia epidurale)

-Kontraktime joadekuate (stresi i fetusit, shtimi i oksitocinës)

Nga ky studim, studiuesit rekomanduan që grave t’ju sigurohen informacione të qarta, të bazuara në prova rreth induksionit për t’u siguruar që ato të marrin vendime para se të pranojnë secilën ndërhyrje.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...