E martë, 21 Maj, 2024

Dr. Gëzim Krasniqi: Këto janë arsyet pse fëmijët nuk parashihet të marrin vaksinën anti-Covid në këtë fazë

- Advertisement1-

Në Kosovë qe disa ditë ka nisur vaksinimi anti-Covid me vaksinën AstraZeneca.


I pari e ka marrë kryeministri Albin Kurti, dhe më pas personeli shëndetësorë dhe të moshuarit mbi 80-vjeçar.

- Advertisement -

Por a duhet të jenë prioritet edhe fëmijët për t’u vaksinuar.

Doktori Gëzim Krasniqi për Kids of Kosova tregon arsyet pse fëmijët nuk parashihet të vaksinohen në këtë fazë.

Arsyet që fëmijët nuk parashihet të vaksinohen në këtë fazë janë:

- Advertisement -

1. Vaksina AstraZeneca e sjellur në Kosovë, nuk parashihet për moshat në 16 vjet.

2. Grupi i rrezikut për komplikime pas infeksionit me Covod-19 janë moshat mbi 60 vjet dhe ata me sëmundje kronike shoqëruese.

3. Numri prej 24000 vaksinave është i vogël dhe prioritet duhet të kenë përsonat që janë në përballje direkte me të infektuarit me Covid-19 siq janë përsoneli shëndetësorë.

- Advertisement -

4. Fëmijët përkundër rrezikut të njejtë me të rriturit për tu infektuar me virusin SarsCov2, përvoja 1 vjeçare ka treguar se ata e kalojnë shumë më lehtë këtë infeksion dhe mundësi për komplikime është e ulët.

5. Duhet mbledhur përvojat e vendeve të tjera për vaksinimin eventual të fëmijëve dhe rekomandimet e prodhuesve të vaksinave.

6. Me rritjen e përqindjes së përsonave të vaksinuar ( imunizimi i tufës ) do të zvoglohet mundësia e infektimit të populates në përgjithësi e fëmijëve në veçanti.

Doktor Krasniqi apelon për kujdes.

“Prandaj të vazhdojmë të kujdesemi për shëndetin tonë dhe fëmijëve tanë, pasi që fillimi i vaksinimit shënon fazën e parë të mbrojtjes definitive nga Covid-19”, thotë ai. / Kids of Kosova/

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...