E diel, 21 Prill, 2024

Doktorët shpëtojnë beben 10-muajshe, rrota e makinës lodër iu ngul në kafkë

- Advertisement1-

Doktorët kanë arritur të shpëtojnë një bebe vajzë 10-muajshe pas një aksidenti horror ku boshti i rrotës së lodrës së saj iu ngul në kafkë, disa milimetra larg trurit.


Në grafitë me rreze X shihej sesi metali kishte depërtuar në kafkën e vogëlushes dhe doktorët fillimisht besonin se kishte shpuar trurin e saj.

- Advertisement -

Prindërit e të voglës thanë se aksidentalisht kishte rënë mbi objektin duke luajtur në shtëpinë e saj në Moskë.

Doktorët e spitalit të fëmijëve Speransky, zbuluan më tej se sipërfaqja e trurit të saj nuk ishte dëmtuar dhe vijuan të heqin objektin duke përdorur një “instrument special “.

Kirurgu Ruslan Molotov tha: “Ne duhet të siguroheshim që asnjë pjesë e objektit të mos mbetej në brendësi dhe në zonën e dëmtuar”. Ai shtoi se fëmija nuk do të ketë dëme të përhershme nga incidenti.

- Advertisement -

Disa javë më parë një fëmijë i vogël në Britani kishte gëlltitur 14 magnetë të vegjël duke menduar se ishin ëmbëlsira. 22-muajshja Becca Mccarthy, kishte gëlltitur topat shumëngjyrësh, kur mamaja e saj Sam nuk e kishte mendjen. Lodra thuajse vrasëse ishte blerë në faqet e shitjeve në internet dhe një studim i fundit ka zbuluar se 60 perqind e lodrave të shitura në dyqanet online mund të vrasin ose të plagosin rëndë fëmijët e vegjël.

Mes produkteve më të rrezikshme përfshihen bateritë që mund të djegin të brendshmet e fëmijëve, si dhe lodrat me korda të gjata që mund të mbysin fëmijët për vdekje, prandaj kujdes i veçantë duhet të tregohet nga prindërit për objektet me të cilat mund të bien në kontakt të vegjëlit e tyre.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...