E martë, 23 Korrik, 2024

Djaloshi 8-vjeçar bëhet lojtar profesionist i Fortnite – për fillim, fiton një kontratë prej 33 mijë dollarësh

- Advertisement1-

Amerikani Joseph Deen u punësua në dhjetor të vitit 2020 nga një ekip i Kalifornisë: ‘Mendova shumë për të qenë një lojtar profesionist, por askush nuk më mori seriozisht’.


Shumica e fëmijëve festojnë ditëlindjen e tyre kur i bëjnë 8 vjet duke i fryrë qirinjtë.

- Advertisement -

Në rastin e amerikanit Joseph Deen, epoka e re u festua duke shkruar një kontrate si lojtar në lojën Fortnite, gjë që e bëri atë lojtarin e dytë më të ri profesionist të njohur ndonjëherë, transmeton Telegrafi.

Në dhjetor të vitit 2020, ai u ftua të bashkohej me ekipin profesional Team 33, me qendër në Kalifornia, në Shtetet e Bashkuara.

Me këtë, ai mori 30 mijë euro dhe një kompjuter me shpejtësi të lartë.

Ai gjithashtu do të jetë në gjendje të stërvitet në selinë e Ekipit 33 në Hollywood.

Fortnite luhet nga qindra miliona njerëz në të gjithë botën dhe ndërthur aktivitete që përfshijnë të shtënat, gjuetinë dhe ndërtimin e fortifikimeve.

“Unë u ndjeva i habitur kur m’u ofrua kontrata”, i tha Joseph BBC. “Mendova shumë për të qenë një lojtar profesionist, por askush nuk më mori seriozisht derisa erdhi Ekipi 33”.

- Advertisement -rrrrrrr

Joseph ka qenë duke luajtur Fortnite që kur ishte katër vjeç dhe u zbulua nga ekipi i video-lojërave, 18 muaj më parë.

Sipas esportsearnings.com, vetëm dy nga 10 lojtarët më të paguar të Fortnite në botë janë mbi moshën 18 vjeç.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...