E diel, 19 Maj, 2024

Disa super ushqime që do të rrisin energjinë tuaj gjatë festave

- Advertisement1-

Festat mund t’ju ​​lënë shumë të lodhur dhe të rraskapitur.

Por, ka disa super ushqime të shijshme do të rrisin disponimin tuaj dhe do t’ju japin energjinë që ju nevojitet për të shijuar festat e festave!

- Advertisement -

Më poshtë gjeni disa prej tyre:

Kanella fuqizon valët e trurit

Kanella shton shije të menjëhershme në ushqimet e preferuara të festave dhe aroma e saj e këndshme mund të mpreh përqendrimin me 60 për qind në vetëm dy minuta, thonë shkencëtarët Kanadezë. Sekreti i kanellës: Kjo erëz aromatike stimulon trurin tuaj për të prodhuar valë beta, ose impulse elektrike që ju ndihmojnë të ndiheni zgjuar, vigjilent dhe optimist.

- Advertisement -

Vera përmirëson qarkullimin e gjakut

Gëzuar! Sipas studiuesve të Universitetit të Bostonit, pirja e rreth 170 mililitra verë (e kuqe ose e bardhë) mund të largojë marrëzinë brenda 20 minutash dhe shijimi i një gote çdo ditë mund të rrisë qëndrueshmërinë tuaj të përgjithshme dhe funksionin e trurit me 45 për qind.

Patatet zbutin tensionin

- Advertisement -

Kur ndiheni të tronditur, shijimi i një patate të mesme mund të qetësojë nervat tuaja në 20 minuta. Plus, zvogëlon shanset tuaja të tensionit kronik me deri në 65 për qind nëse konsumoni këtë ushqim çdo ditë, sipas studiuesve.

Kungulli aktivizon qelizat e energjisë

Për të rritur energjinë tuaj me sa 55 për qind për 4 orë, shijoni pak kungull. Sipas studiuesve të Universitetit Yale, pigmenti i gëzueshëm portokalli i kungullit (beta-karoten) zhytet lehtësisht në mitokondria – termocentralet e trupit tuaj – ku fillon prodhimi i një enzime kryesore energjetike.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gëzim Morina është studenti nga Kamenica, që krahas studimeve për megatronikë, ka dhe një pasion për aeroplan

I riu nga Kamenica ka kohë që krijoi aeroplanin e tij ‘Air Kosova’, ndërkohë...

Bill Gates tregon 3 profesionet që nuk do të preken dot nga Inteligjenca Artificiale

Rritja e sofistikimit të inteligjencës artificiale (IA) parashikohet të transformojë rolin e njerëzve në...

Detyra matematikore që po habit të gjithë, a mund ta zgjidhni ju?

Detyra e më poshtme duket e thjeshtë në pamje të parë, por në fakt...

Detyra e matematikës për nxënësit e shkollës fillore hutoi edhe mësuesin e matematikës: A e dini zgjidhjen?

Detyra është një gjysmërreth në një kornizë dhe nxënësit duhej të kuptonin nëse konstatimi...