E mërkurë, 22 Maj, 2024

Disa nga karakteristikat e zhvillimit të dëgjimit tek bebi juaj

- Advertisement1-

Monitorimi i zhvillimit të dëgjimit të bebit tuaj mund të jetë i rëndësishëm për vitin e parë pas lindjes.

Këtu është një periudhë kohore e asaj që mund të prisni në zhvillimin e tyre të dëgjimit shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

0-2 muaj – Dëgjimi i bebit suaj është zhvilluar plotësisht.

3 muaj – Kjo është përafërsisht kur ju mund të prisni që bebi juaj të ketë ndonjë formë reagimi ndaj tingujve, kjo zakonisht është në formën e imitimit të tingullit, mund të prisni që ata të gurgullojnë ose të bashkohen si përgjigje ndaj zërit tuaj ose tingujve të tjerë.

6 muaj – Ky moment historik i dëgjimit është kur bebi juaj do të jetë më i përgjegjshëm ndaj tingujve, ata mund të përpiqen të imitojnë tinguj që nuk janë të njohur.

- Advertisement -

12 muaj – Pika kryesore për të dëgjuar, fëmija juaj tani mund të njoh dhe t’i përgjigjet tingujve.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...