E premte, 21 Qershor, 2024

Disa mënyra të lehta dhe të këndshme për të qëndruar të shëndetshëm gjatë gjithë verës

- Advertisement1-

Aktivitetet e motit të ngrohtë do t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë.

Gjatë stinës së verës për shkak të motit të nxehtë, shpesh ndihemi më të lodhur.

- Advertisement -

Prandaj, më poshtë gjeni katër mënyra që ju ndihmojnë të jeni më të shëndetshëm gjatë verës:

Të shijosh çeljen e luleve të bukura, ndalon lodhjen mendore
Kaq shumë lule janë në lulëzim tani! Sjellja e një tufe lulesh të bukura brenda ambientit tuaj mund të jetë sekreti i energjisë.

Studiuesit në Universitetin Essex të Britanisë së Madhe thonë se shikimi i luleve të sezonit vetëm për dy minuta mund të stimulojë lobin frontal të trurit, duke rritur lëshimin e valëve beta energjike dhe duke ju ndihmuar të ndjeheni 35 për qind më të përqendruar, me kokë të qartë dhe të mprehtë për dy orë.

- Advertisement -

Qëndrimi rreth zjarrit natën ul presionin e gjakut

Për të mbajtur të qëndrueshme temperaturën tuaj në ditë të nxehta, trupi juaj pompon dy herë më shumë gjak në minutë, gjë që mund të shtojë presionin e gjakut me pesë pikë ose më shumë.

Lajmi i mirë: Shkencëtarët e Universitetit të Alabama thonë që relaksimi dhe shikimi në një zjarr të vogël në oborrin e shtëpisë mund të shkurtojë gjashtë pikë presionin e gjakut në 15 minuta.

- Advertisement -

Rezulton se drita e ndezur, tingujt e plasaritjes dhe era e zjarrit, të gjitha menjëherë qetësojnë sistemin nervor qendror, duke pushuar, hapin arteriet dhe ulin presionin e gjakut aq sa meditimi.

Ecjet pa këpucë lehtësojnë dhimbjen e nyjave

Vendosja e gishtave të këmbëve në barin e butë mund të jetë “bileta” për një verë pa dhimbje!

“Kur ecni zbathur, trupi juaj thith elektrone – grimca të imta të ngarkuara që zvogëlojnë inflamacionin e indeve dhe nxisin shërimin”, thotë kardiologu Stephen Sinatra.

Në fakt, studimi sugjeron se nëse kaloni 20 minuta në ditë duke shëtitur këmbëzbathur, shkurtoni dhimbjen e nyjave deri në 45 për qind në tri ditë.

Shikimi i perëndimit të diellit stabilizon nivelet e sheqerit në gjak

Thjesht dalja jashtë në fund të ditës për 20 minuta për të parë perëndimin e diellit, mund të rrisë kontrollin, gjendjen shpirtërore dhe energjinë tuaj për nivelin e sheqerit në gjak deri në 45 për qind.

Kjo është fjala nga studiuesit e Universitetit të Connecticut, të cilët thonë se ajri i pastër i natës, i kombinuar me pamjet e bukura, zvogëlon prodhimin e kortizolit – hormonit të stresit – nga gjëndra mbiveshkore.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...