E premte, 19 Prill, 2024

Diamanti rozë-vjollcë shitet për rreth 25 milionë franga në Zvicër

- Advertisement1-

Sotheby’s në Gjenevë ka shitur një diamant të rrallë rozë-vjollcë për 24,4 milionë CHF, një çmim rekord për një ngjyrë dhe klasë të tillë në ankand.

Xhevahiri prej 14.83 karat, i prerë nga kristali i minuar në Rusi në vitin 2017, u quajt “Shpirti i Trëndafilit”, pas një baleti të interpretuar nga Ballets Russes dhe Vaslav Nijinsky më 1911.

- Advertisement -

Çmimi prej 21 milionë CHF para komisionit u arrit vetëm pas disa minutash, kur u ble nga një ofertues telefonik i cili zgjodhi të mbetet anonim, tha Sotheby’s të Mërkurën, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Gurët me ngjyra janë vlerësuar shumë si një klasë asetesh nga të pasurit në vitet e fundit, me diamantë rozë me cilësi të lartë veçanërisht të çmuar, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Miniera Argyle në Australinë perëndimore, e cila kishte prodhuar furnizimin më të madh në botë me diamante rozë, ndaloi prodhimin javën e kaluar për shkak të shterimit.

- Advertisement -

“Blerësi me fat mund të përfitonte mirë nga çmimet që rriten për diamantët rozë në vitet e ardhshme falë rritjes së rrallësisë”, tha Tobias Kormind, drejtori menaxhues i 77 Diamonds, argjendari më i madh në Evropë me diamante, në një deklaratë.

Më 2018 diamanti ‘Pink Legacy’ mblodhi 45,7 milionë CHF kur u ankandua nga Christie’s, gjithashtu në Gjenevë, duke vendosur një çmim rekord për karat për një gur të llojit të tij.

Çmimi rekord absolut për një diamant rozë ishte “Star Pink”, i shitur për 65 milionë CHF në Hong Kong më 2017.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Bill Gates tregon 3 profesionet që nuk do të preken dot nga Inteligjenca Artificiale

Rritja e sofistikimit të inteligjencës artificiale (IA) parashikohet të transformojë rolin e njerëzve në...

Detyra matematikore që po habit të gjithë, a mund ta zgjidhni ju?

Detyra e më poshtme duket e thjeshtë në pamje të parë, por në fakt...

Detyra e matematikës për nxënësit e shkollës fillore hutoi edhe mësuesin e matematikës: A e dini zgjidhjen?

Detyra është një gjysmërreth në një kornizë dhe nxënësit duhej të kuptonin nëse konstatimi...

Harvardi kërkon falje dhe heq librin që ishte lidhur me lëkurë njeriu

Universiteti i Harvardit është tronditur nga një zbulim i tmerrshëm. Universiteti i famshëm amerikan njoftoi...