E premte, 19 Prill, 2024

Dhimbje koke ose migrenë gjatë shtatzënisë, si të menaxhoni më këtë situatë

- Advertisement1-

Dhimbjet e kokës gjatë shtatzënisë mund të jenë rezultat i ndryshimeve hormonale, tensionit, mbingarkesës, kapsllëkut, mungesës së gjumit, dehidrimit, presionit të ulët të gjakut, sheqerit në gjak dhe madje edhe konsumit të tepërt të kafeinës. Në disa raste, mund të shkaktohet edhe nga preeklampsia.

Preeklampsia është një gjendje e pazakontë që prek rreth pesë deri në dhjetë përqind të shtatzënive shkruan American Pregnancy Association, përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Dhimbjet e kokës, që janë rezultat i preeklampsisë janë të qëndrueshme, të vazhdueshme dhe pulsuese.

Nëse keni një dhimbje koke që është jashtë normës ose po përjetoni ndonjë nga këto simptoma, duhet të telefononi menjëherë mjekun ose maminë tuaj.

- Advertisement -

Por, si mund të shmangni ose trajtoni dhimbjet e kokës gjatë shtatzënisë?

– Qëndrimi i trupit luan një rol të rëndësishëm. Mundohuni të ngriheni dhe të uleni drejt.

– Bëni shumë pushim dhe praktikoni ushtrime relaksuese.

- Advertisement -

– Ushtrimi (shëtitje e përditshme 30 minuta).

– Hani vakte të shpeshta dhe të ekuilibruara mire.

– Qëndroni të hidratuar duke pirë të paktën 8 gota ujë në ditë (dehidrimi mund të jetë shkas).

Nëse keni një dhimbje koke ose migrenë, mund të përpiqeni ta lehtësoni atë edhe duke:

– Vendosur një komprese në kokën ose qafën tuaj;

– Ngrënia e vakteve më të shpeshta për të shmangur sheqerin në gjak dhe pini më shumë ujë;

– Masazhoni kokën tuaj;

– Merrni një dozë të acetaminofenit (nëse mjeku juaj e miraton)

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...