E diel, 14 Korrik, 2024

Dhimbje gjatë gjidhënies? Ç’duhet të dinë nënat e reja, nga Silvi Çeli

- Advertisement1-

Ka disa gjëra më zhgënjyese për një nënë të re sesa të zbulosh se dhënia e gjirit është e dhimbshme.


A mendoni se nuk mund ta ushqeni më me gji foshnjën tuaj për shkak të dhimbjes së fortë të gjirit?

- Advertisement -

A po mendoni se çfarë shkoi keq? Ose po humbni gjumin duke menduar për shqetësimin e shkaktuar nga ushqyerja me gji?

Nëse po tundni kokën me ndonjë nga këto pyetje, unë dua që të dini se NUK jeni vetëm!

A dëmton gjidhënia?

Pothuajse të gjitha nënat që ushqejnë me gji përjetojnë dhimbje ose siklet në një moment gjatë udhëtimit të tyre. Dhimbja NUK është normale – por është e zakonshme. Ushqyerja me gji nuk është e dhimbshme, por ka shumë gjëra që mund të shkaktojnë shumë dhimbje, veçanërisht nëse nuk rregullohet shpejt. Dëgjoj shumë nëna që thonë se thjesht duhet të mesoheni me dhimbjen, sepse do te bëhet më mirë.

Ndihem sikur nënat nuk janë të përgatitura siç duhet për sfidat që mund të vijnë me ushqyerjen me gji. Së bashku, ne do të hetojmë arsyet e zakonshme të dhimbjes në gji, në mënyrë që të keni një ide më të mirë të simptomave që përputhen me dhimbjen tuaj!

1. Kapja e dobët ose e cekët:

- Advertisement -

Kapja e gjirit nga foshnja aludon se si ata e bashkojnë gojën te gjiri juaj ndërsa ushqehen. Nëse foshnja juaj ka një shul të cekët, kjo mund të ketë një ndikim shumë negativ në ushqyerjen me gji, duke përfshirë shumë dhimbje për ju. Ekspertë të shumtë të laktacionit deklarojnë se çështjet e laktacionit janë shkaku më i njohur i dhimbjeve të gjidhënies.

Simptomat:

Ju dhembin thithkat.

Ushqyerja me gji është e pakëndshme, madje e dhimbshme.

Thithkat tuaja mund të duken të shtypura ose të gdhendura kur ato dalin nga goja e foshnjës.

Lëkura në atë pjesë tuaj mund të jetë e prishur.

Foshnja ndonjëherë gërryen ose shtrëngon thithkat tuaja.

Shkaqet:

Kur foshnja e kap mirë, thithka zhytet thellë në gojën e foshnjës. Gjuha e fëmijës bën pjesën më të madhe të punës në nxjerrjen e qumështit; nëse thithka nuk është mjaft brenda, gjuha do të fërkohet ose shtyhet dhe do të shkaktojë mundim. Një kapje e dobët mund të burojë nga çështje të ndryshme:

• Një foshnjë që është ushqyer me shishe mund të përdorë teknika të ushqyerjes me shishe në gji, duke nxitur një kapje të dobët ose të cekët.
• Lidhjet e gjuhës dhe buzëve
• Qiellza të larta

2. Angazhimi i gjirit:

Plotësia e gjirit është një gjendje tipike dhe mënyra e trupit tuaj për të garantuar që fëmija juaj të ketë një furnizim të duhur të qumështit. Sidoqoftë, kjo plotësi për shkak të qumështit dhe fluksit të rritur të gjakut i bën indet të fryhen. Si rezultat, gjinjtë tuaj bëhen të fortë, të ngushtë dhe të dhimbshëm.

Simptomat:

• Ju mund të ndjeni zonën e lënduar dhe të ndjeshme në gji.
• Lëkura mund të duket e kuqe dhe e përflakur.
• Ndjeni si një gungë nën lëkurën tuaj.

Shkaqet:

Përzierja e gjirit: Qumështi i gjirit mund të zhvillohet në gjinjtë tuaj dhe të bllokojë kanalet e qumështit në rast se nuk ushqeheni mjaft shpesh me gji, humbni ushqimet, prisni shumë gjatë midis ushqyerjeve ose plotësoni me formulë.
Furnizimi i tepërt i qumështit: Nëse trupi juaj jep një sasi të tepruar të qumështit të gjirit, kjo mund të shkaktojë ngrirjen e gjirit dhe kanalet e bllokuara të qumështit.
Presion i tepërt në gjinjtë tuaj: Reçipeta që ka një tel, ose një që është tepër e ngushtë, mund të shtrydh indin e gjirit dhe të çojë në kanalet e qumështit të bllokohen.
Dehidrimi dhe rraskapitja: Mungesa e pushimit dhe pirja e paktë e lëngjeve mund t’ju rrezikojë më shumë për krijimin e kanaleve të bllokuara të qumështit.

3. Infeksioni i gjirit – Mastiti

Nëse një kanal qumështi i bllokuar nuk trajtohet menjëherë, mund të ndodhë mastiti. Mastiti është një sëmundje e vendosur nga bakteret në gji, duke i bërë indet të përflakur.

Simptomat:

Nëse keni mastit, ka të ngjarë të keni të paktën dy nga këto indikacione:

Një gji që ndihet i nxehtë dhe i ndjeshëm
Një copë e kuqe lëkure që është e lodhshme për t’u prekur
Një ndjesi e përgjithshme e sëmundjes, sikur të keni grip
Ndjenjë pulsimi, lodhje dhe trishtim
Një temperaturë e lartë – ethe

Shkaqet:

Mastiti shpesh shkaktohet nga grumbullimi i qumështit në gji dhe zakonisht çon në gërvishtjen e patrajtuar.
Po kështu mund të shkaktohet nga mbyllja e pasaktë e foshnjës në gji ose ushqimet e rralla qe i bëni foshnjës. Bakteret nga goja e foshnjës suaj ose lëkura e gëvishtur në thithka mund të nxisin edhe mastit.

Dhimbje:

Dhimbjet e padurueshme gjatë ushqyerjes me gji mund të sjellin sëmundje si kandida në gji. Nëse keni dhimbje në të dy gjinjtë, pas një seance të dhënies së gjirit pa dhimbje, dhe dhimbja vazhdon për aq kohë sa një orë pas ushqimit, ju mund të keni krijuar mëllenjë.

Simptoma të tjera përfshijnë:

njolla të kuqe në gji,
thithka të kuqe
qërimin e lëkurës
dhimbje të shtënat në gjinjtë tuaj

Shkaqet

Infeksioni ndodh kur thithkat tuaja prishen ose plasariten. Kjo nënkupton që bakteret candida që shkaktojnë mëllenjë mund të futen në thithkat ose gjoksin tuaj.

4. Ciste:

Cistat zvogëluese, të mbushura me qumësht në thithkat tuaja, ndezen shpesh dhe duken si puçrra
të bardha.

Simptomat

Rruazat e qumështit zakonisht duken si një njollë e vogël e bardhë ose e verdhë. Lëkura që rrethon një fshikëz qumështi mund të jetë e skuqur dhe e përkeqësuar, dhe ju mund të ndjeni probleme gjatë gjidhënies.

Shkaqet

Rruazat e qumështit zakonisht shkaktohen nga një kapje e dobët. Thithja e një foshnje mund të jetë tepër e cekët, duke shkaktuar tendosje të tepërt në një pikë të veçantë të gjirit. Ushqyerja e foshnjës tuaj në kënd të pasaktë mund të shkaktojë gjithashtu rruaza qumështi.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...