E mërkurë, 22 Maj, 2024

Depresioni pas lindjes mund të zgjasë deri në tre vite

- Advertisement1-

Depresioni pas lindjes (PPD) është një gjendje e zakonshme që prek 10 deri në 15 përqind të grave.


Në shumë raste, PPD mund të rezultojë në situata të tilla si, çrregullime të gjumit, ndryshime në humor, humbje të oreksit dhe vështirësi në përqendrim shkruan VeryWellFamily, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Sipas një studimi të botuar në “Trajectories of Maternal Postpartum Depressive Symptoms”studiuesit vëzhguan pjesëmarrësit duke vlerësuar simptomat e tyre në 4,12, 24 dhe 36 muaj.

Së fundmi, ata konkluduan se 25 përqind e prindërve kishin simptoma të dukshme të depresioni edhe pas tre viteve.

Meqenëse efektet e PPD mund të ndikojnë në zhvillimin emocional, njohës dhe të sjelljes te fëmija, trajtimi është zgjidhja e duhur.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...