E martë, 16 Prill, 2024

Dehidratimi gjatë shtatzanisë: Simptomat e hershme dhe parandalimi

- Advertisement1-

Dehidrimi është më i zakonshëm gjatë shtatzanisë sesa në raste të tjera.

Shumica e rasteve të dehidrimit në shtatzani janë të lehta, por dehidrimi i rëndë mund të jetë i rrezikshëm për nënën dhe foshnjën.

- Advertisement -

Fetusi vendos kërkesa të mëdha në trup dhe gratë që janë shtatzënë duhet të konsumojnë lëndë ushqyese shtesë. Sëmundja e mëngjesit si dhe kushtet që shkaktojnë të vjella të tepërta, gjithashtu mund të luajnë një rol në dehidratim, transmeton Gazeta Shneta.

Simptomat e dehidrimit gjatë shtatzanisë

Në përgjithësi, shenja e parë e dehidrimit është ndjenja e etjes. Njerëzit të cilët ndjehen të etur pas djersitjes duke kaluar periudha të gjata kohe në nxehtësi ose duke mos konsumuar ujë mjaftueshëm kanë gjasa të dehidratohen.

- Advertisement -

Shenja të tjera të dehidrimit:

Një ndjenjë e thatë në fyt ose gojë

Buzë të thara dhe të çara

- Advertisement -

Lëkurë me pamje të thatë

Lëkurë më pak elastike

Urinim i rrallë

Ndjeheni të dobët dhe të rraskapitur

Kapsllëk, jashtëqitje të forta

Sipas mjekëve, dehidrimi i rëndë mund të dëmtojë organet dhe foshnjën tuaj gjithashtu.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...