E diel, 14 Korrik, 2024

Çrregullimet në të ngrënë dhe shtatzënia, gjithçka që duhet të dini

- Advertisement1-

Në çrregullimet e të ngrënit përfshihen anoreksia nervore, bulimia nervore dhe çrregullime të tjera të specifikuara shfaqen më së shpeshti gjatë adoleshencës dhe ndikojnë në mënyrë disproporcionale te gratë

Këto çrregullime mund të zgjasin me vite dhe të ndikojnë në shëndetin riprodhues te gratë shkruan VeryWellHealth, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Gratë me çrregullime në të ngrënë shpesh kanë cikël të parregullt e në disa raste kanë probleme në konceptim.

Të qëndroni mes dëshirës për te qenë shtatzënë dhe të keni një çrregullim në të ngrënë

Nëse keni një çrregullim në të ngrënë dhe dëshironi të ngeleni shtatzënë, mund të jetë e nevojshme që fillimisht të merrni një trajtim rreth çrregullimit tuaj.

Ju duhet të jeni të fortë dhe të qëndroni të shëndetshëm për t’u përgaditur për sfidën e shtatzënisë dhe prindërimit.

Vendosja e zakoneve të shëndetëshme mund të bëjë shtatzëninë tuaj dhe të përmirësojë shanset për të pasur një fëmijë të shëndetshëm.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...