E premte, 19 Prill, 2024

Çrregullimet e të ngrënit gjatë shtatzënisë, me këto ndërlikime mund të përballet foshnja juaj

- Advertisement1-

Çrregullimet në të ngrënë, si anoreksia dhe bulimia mund të ndikojnë negativisht në aftësinë tuaj për të ngelur shtatzënë.


Një studim bëri të ditur se gratë që kanë përjetuar më parë anoreksi ose bulimi ishin pothuajse të predispozuara për të marrë mbështetje nga ana e ekspertëve shëndetësor në lidhje me shqetësimet që kishin të bëjnë me pjellorinë e tyre shkruan VeryWellFamily, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Megjithatë, studimet tjera kanë zbuluar se gratë me çrregullime në të ngrënë nuk kanë domosdoshmërisht gjasa të përjetojnë infertilitet.

Si ndikojnë çrregullimet e të ngrënit në shtatzëni dhe lindje?

Çrregullimet në të ngrënë mund të ndikojnë në shtatzëni dhe lindje.Një çrregullim aktual i të ngrënit mund të vë në rrezik shëndetin e fetusit, por edhe të nënës.

- Advertisement -

Rreziqet që ndërlidhen me shëndetin e foshnjes janë:

-Aborti,

-Lindja e parakohshme,

- Advertisement -

-Peshë e ulët e foshnjes,

Ndërkohë që, tek nëna kemi këto ndërlikime:

-Dehidratim,

-Probleme me zemrën,

-Depresioni gjatë dhe pas shtatzënisë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...