E mërkurë, 22 Maj, 2024

Cila është stina në të cilën fëmijët rriten më shumë?

- Advertisement1-

Të gjithë e duan këtë stinë!


Edhe pse ndryshimet klimatike nuk kanë efekt në rritjen e fëmijës, stinët kanë. Fëmijët rriten vazhdimisht sa që nganjëherë na duket se po ndodhë shumë shpejtë, por nganjëherë, ata po ndodhë me të vërtetë, shkruan lajmi.net.

- Advertisement -

Në stinën e verës dhe pranverës, fëmija rritet dukshëm më shumë se në vjeshtë apo dimër. Gjithashtu, fëmijët prodhojnë më shumë hormon të rritjes gjatë orëve të para të gjumit më shumë se sa ditën.

Prandaj, është e rëndësishme që fëmijët të flenë mirë.

Gjithashtu, hovin e rritjes, fëmijët e kanë para, ose në fillimet e adoleshencës. Kjo ndryshon për vajzat dhe djemtë.

- Advertisement -

Vajzat hovin e rritjes e kanë mes moshave 9-13 vjeç, ndërsa djemtë 13-15 vjeç. Është e rëndësishme që në këtë kohë fëmija të jetë duke fjetur mirë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...