E mërkurë, 22 Maj, 2024

Çifti kinez kundërshton ligjin, paguan 155 mijë dollarë për të pasur 7 fëmijë

- Advertisement1-

Një çift kinez ka paguar 155.000 dollarë tarifa në mënyrë që të ketë 7 fëmijë. Kjo është në kundërshtim me ligjin kinez, i cili kufizon çiftet të kenë dy fëmijë, raportoi Mandy Zuo për South China Morning Post.


Zhang Rongrong, 34 vjeç dhe burri i saj 39 vjeçar kanë pesë djem dhe dy vajza, nga mosha 1 deri në 14 vjeç.

- Advertisement -

Në kundërshtim me ligjin, çifti duhet t’i paguante qeverisë së tyre lokale “tarifat e mbështetjes sociale.”

Nëse ata nuk do të paguanin, pesë fëmijët e tyre shtesë nuk do të mund të merrnin dokumentet e identitetit.

Zhang, e cila drejton ndërmarrjet e kujdesit për lëkurën, bizhuteritë dhe veshjet në provincën Guangdong në Kinën juglindore, tha se donte shumë fëmijë, në mënyrë që mos ishte kurrë vetëm.

- Advertisement -

“Kur burri im është larguar nëpër udhëtime dhe fëmijët e mëdhenj kanë qenë larg duke studiuar, unë kam pasur fëmijët e tjerë rreth meje,” thotë ajo.

Ajo tha se fëmija i shtatë do të ishte i fundit i tyre. Zhang shtoi se gjendja e tyre financiare ishte e qëndrueshme dhe të gjithë fëmijët e tyre ishin shumë të lumtur.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Inteligjent, lind apo bëhesh? Ja çfarë thotë shkenca

humica e njerëzve e shikojnë trurin si të mistershëm. Ata nuk kanë shumë njohuri...

Gëzim Morina është studenti nga Kamenica, që krahas studimeve për megatronikë, ka dhe një pasion për aeroplan

I riu nga Kamenica ka kohë që krijoi aeroplanin e tij ‘Air Kosova’, ndërkohë...

Bill Gates tregon 3 profesionet që nuk do të preken dot nga Inteligjenca Artificiale

Rritja e sofistikimit të inteligjencës artificiale (IA) parashikohet të transformojë rolin e njerëzve në...

Detyra matematikore që po habit të gjithë, a mund ta zgjidhni ju?

Detyra e më poshtme duket e thjeshtë në pamje të parë, por në fakt...