E mërkurë, 22 Maj, 2024

Çfarë duhet të prisni gjatë shtatzanisë tuaj të hershme

- Advertisement1-

Javët e para të shtatzanisë mund të jenë të çuditshme për të thënë të paktën. Disa herë ju mund të ndiheni plotësisht normal, xhinset tuaja akoma përshtaten dhe askush nuk mund të thotë se jeni shtatzënë.

Herë të tjera mund të ndiheni sikur po lëvizni më ngadalë ëdhe se do të bini në gjumë në këmbë, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Lumturi dhe pastaj trishtim dhe pastaj përsëri lumturi

Gratë që marrin PMS kanë më shumë gjasa të kenë ndryshime të rënda të humorit gjatë shtatzanisë por shumica e grave mund të presin një nivel të emocioneve. Hormonet që rrotullohen dhe rriten mund t’ju bëjnë nervoz.

Dhimbje koke

- Advertisement -

Dhimbjete kokës janë një nga ankesat më të mëdha që gratë kanë gjatë tremujorit të parë, të shkaktuar nga ndryshimet hormonale dhe rritja e vëllimit të gjakut në shtatzaninë e hershme. Prisni dhe ato do të zbehen.

Ndjeshmëri të gjirit

Nëse jeni si shumë gra, gjoksi i lënduar mund të ketë qenë e dhëna e parë që keni qenë shtatzënë. Hormonet që janë duke përgatitur kanalet tuaja të qumështit për ushqyerjen me gji gjithashtu mund t’i bëjnë ata të acarohen ose të ndjeshëm.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...