E mërkurë, 22 Maj, 2024

Çfarë duhet të hani e të pini nëse jeni helmuar

- Advertisement1-

Simptomat e helmimit ushqimor janë të ndryshme për çdo person. Disa përjetojnë spazma në stomak, kurse të tjerë të vjella dhe diarre. Marrje mendsh dhe dehidratim janë gjthashtu simptoma të helmimit ushqimor.

Çaj mente

- Advertisement -

Mentja është shumë efikase për ata që vvuajnë nga helmimi ushqimor pasi qetëson spazmat dhe dhimbjet. Për dhimbjet e stomakut, përgatisni një filxhan çaj me mente.

Uthull molle

Uthulla e mollës qetëson traktin gastrointestinal për shkak të natyrës së saj alkaline. Është perfekte për të parandaluar shumimin e mikroorganizmave që shkaktojnë helmimin ushqimor.

- Advertisement -

Ujë

Diarreja është një nga efektet e helmimit ushqimor. Gjatë kësaj kohe, trupi tenton të humbasë ujë dhe të dehidratohet. Pirja e ujit ndihmon trupin të hidratohet. Gjithashtu eliminon toksinat dhe bakteret e tjera dhe do të përshpejtojë shërimin.

Limon

- Advertisement -

Aciditeti i limonit vret bakteret e këqija duke përshpejtuar shërimin nga helmimi ushqimor. Përgatisni një lëng me limon, ujë dhe shtoni pak mjaltë. Mund të shtoni limon edhe në çajin tuaj mem ente.

Mollë

Mollët kurojnë urthin dhe parandalojnë acidin refluks. Ato përmbajnë gjithashtu disa substanca që eliminojnë bakteret shkaktare të diarresë dhe mikroorganizmat që japin dhimbje stomaku.

Banane

Kalumi ndihmon në lehtësimin e efekteve anësore të helmimit ushqimor. Gjithahtu ju ndihmojnë të merrni veten shpejt.

Borzilok

Gjethet e borzilokut të kombinuara me pak mjaltë janë një trajtim efektiv për infeksionet e fytit dhe stomakut. Do të ndjeni lehtësim brenda disa orësh.

Kumin

Farat e kuminit qetësojnë lëngjet e stomakut. Shtoni disa fara kumini në supën tuaj për t’u shëruar më shpejt.

Xhinxher

Xhinxheri është i njohur për efektin e tij kundra sëmundjeve të traktit tretës. Së bashku me një lugë mjaltë, është një trajtim efektiv për dhimbjen dhe trajtimin e inflamacionit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...