E mërkurë, 22 Maj, 2024

Çfarë duhet të dini rreth ëndrrave të çuditshme të shtatzënisë

- Advertisement1-

Andrrat e shtatzënisë janë të njohura për të qenë pak të çuditshme. Disa prindër të ardhshëm ëndërrojnë për gjëra në dukje pa kuptim, ndërsa të tjerët ëndërrojnë shqetësimet e tyre, si të lënë fëmijën në një vend të çuditshëm ose të rrezikshëm.


Mund të ketë një moment të pakëndshëm të përshtatjes me realitetin kur zgjoheni dhe pyesni veten nëse ëndrra juaj ka ndodhur vërtet.

- Advertisement -

Një larmi faktorësh ndikojnë në atë që ëndërrojmë dhe sa mirë i kujtojmë ëndrrat tona. Ndërsa ëndrrat e çuditshme ndonjëherë mund të jenë konfuze dhe madje shqetësuese, dijeni se ato janë mjaft të zakonshme kur jeni shtatzënë, shkruan Very Well Family përcjell Gazeta Shneta.

Emocionet, ndryshimet hormonale dhe shqetësimet e gjumit të gjitha kontribuojnë në ëndrrat e çuditshme që gratë shtatzëna përjetojnë më shpesh.

Shtatzënia mund të jetë një kohë gëzimi, ankthi, stresi dhe madje edhe frike; ndjenja e të gjitha këtyre emocioneve (madje në të njëjtën kohë) është plotësisht normale. Nuk është për t’u habitur që gjatë shtatzënisë shumë prindër të ardhshëm (si nënat dhe baballarët) përjetojnë ‘ëndrra të gjalla’ dhe të pazakonta.

- Advertisement -

Studimet tregojnë se në tremujorin e fundit, prindërit e ardhshëm përjetojnë mendime më të frikshme dhe të shqetësuara për veten dhe foshnjën e tyre të palindur.

Një studim i vitit 2014 zbuloi se gratë shtatzëna në tremujorin e tretë kishin ëndrra dukshëm më të këqija sesa gratë jo shtatzëna.

Ndryshimet hormonale luajnë një rol si në ëndrrat ashtu edhe në cilësinë e gjumit gjatë shtatzënisë.

- Advertisement -

Progesteroni, për shembull shkakton më shumë zgjime gjatë natës në gratë shtatzëna.

Përveç kësaj, hormonet e shtatzënisë ndikojnë në llojin dhe intensitetin e emocioneve si dhe mënyrën se si ne i përpunojmë ato. Kjo nga ana tjetër, mund të ndikojë në ëndrrat tona.

Mbani në mend se është gjithashtu shumë e zakonshme të keni gjumë me cilësi të dobët kur jeni në pritje të një fëmije.

Një meta-analizë e vitit 2021 e mbi 15.500 grave shtatzëna zbuloi se 25-39% përjetuan pagjumësi, me numrin më të lartë që përfaqësojnë ato në tremujorin e tyre të tretë.

Zgjimet e shpeshta nënkuptojnë se ka më shumë të ngjarë të zgjoheni gjatë ose menjëherë pas një periudhe të gjumit REM, e cila është kur ndodhin ëndrrat.

Kjo mund t’i bëjë ëndrrat tuaja të duken më reale ose intensive. Ato gjithashtu mund të duken më të shpeshta ose të ngjashme me botën reale sepse kujtohen më lehtë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...