E hënë, 26 Shkurt, 2024

Çdo nënë ka tingull të ndryshëm kur i flet bebes, mirëpo të gjitha kanë një gjë të përbashkët

- Advertisement1-

A e dini se nënat kanë një ngjyrë mjaft të veçantë të zërit kur flasin me foshnjat e tyre dhe në atë mënyrë, thjesht i “përkëdhelin” – zbuloi një studim mbi gjuhën amtare dhe mënyrën se si foshnjat e adoptojnë atë


Nëntë nëna, nga nëntë zona të ndryshme të të folurit, u përfshinë në studim.

- Advertisement -

Ato ishin: mandarine, hungareze, frënge, gjermane, polake, ruse, spanjolle, angleze dhe greke, të cilat, nuk i përkasin të njëjtit grup gjuhësh, kështu që, megjithatë, u morën të dhëna interesante, transmeton Telegrafi.

Ekspertët kanë krahasuan zërat e nënave në shumë vende të botës

Rezultatet e hulumtimit befasuan ekipin që punoi në këtë projekt, kur ekspertët arritën në përfundimin se tingulli ka një frekuencë të veçantë që është unike për të gjitha nënat në të gjithë botën. Pavarësisht nga gjuha që ata flasin. Tingulli është mjaft dytësor këtu.

- Advertisement -

Një profesor nga Universiteti Princeton dhe një nga udhëheqësit e studimit deklaroi se ngjyra e zërit, e cila është tipari i tij unik, përdoret kur dallohen njerëzit, kafshët dhe instrumentet.

Studiuesit janë përqendruar në frekuencën e zërit që përdorin prindërit kur u drejtohen bebeve.

Edhe vetë nënat nuk ishin të vetëdijshme se ishte ndryshe nga ajo që ato praktikojnë në fjalimin e përditshëm.

- Advertisement -

Çdo nënë ka ton të ndryshëm

Shkencëtarët arritën në këtë njohuri duke regjistruar nënat që lexonin ose bisedonin me bebet e tyre dhe po ato nëna ndërsa bisedonin me të rriturit.

Pas mbledhjes së regjistrimeve dhe përpunimit të tyre, studiuesit arritën në përfundimin se çdo nënë ka një gjurmë unike të zërit, siç është gjurma e gishtit, dhe se kompjuteri mund ta zbulojë atë vetëm pas një fjale të folur.

Studiuesit arritën në përfundimin se këto printime tingëllojnë shumë të ngjashme me njëra-tjetrën, pavarësisht nga gjuha që flet nëna.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...