E diel, 14 Korrik, 2024

Binjakët e ngjitur bashkohen me nënën pas 101 ditëve

- Advertisement1-

Një nënë siriane u bashkua pas 101 ditëve me binjakët e saj të ngjitur. Ajo u ndihmua që t’i takonte foshnjat nga autoritetet turke, të cilat e sollën në Ankara nga pjesa veriore e Sirisë.


Binjakët e quajtur Bessam dhe Ihsan, u lindën më 25 tetor të vitit të kaluar në Idlibin e rrënuar nga lufta. Babai i tyre, Mahmoud Salih, kërkoi ndihmë në Turqi pasi mori vesh për gjendjen e fëmijëve pas lindjes.

- Advertisement -

Autoritetet turke iu përgjigjën pozitivisht kërkesës. Binjakët fillimisht u dërguan në provincën Hatay dhe më pas u transferuan në Spitalin Universitar të Ankarasë për trajtim, shkruan Anadolu, transmeton Gazeta Express.

Binjakët për më shumë se tre muaj qëndruan në spital pa nënën e tyre, por zyrtarët bënë përpjekje që në spital ta sillnin edhe nënën e tyre dhe tre fëmijë të tjerë të familjes.

Nëna e fëmijëve, Lubaba, tha se ka përjetuar kohë sfiduese dhe është sëmurë për shkak të mungesës së binjakëve. Ajo falënderoi autoritetet turke dhe punëtorët shëndetësorë për kujdesin e treguar ndaj foshnjave të saj.

Mjekët thanë se operacioni për ndarjen e binjakëve është i ndërlikuar dhe do të bëhet në disa faza, në mënyrë graduale.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...