E diel, 14 Korrik, 2024

Bie numri i lindjeve, tri gra shtatzëna me COVID-19 po trajtohen në Gjinekologji

- Advertisement1-

Në Klinikën e Gjinekologjisë në tre mujorin e parë të vitit 2021 ka pasur gjithsej 1 929 lindje, ku prej tyre 699 kanë përfunduar me prerje cezariane, ka konfirmuar në një intervistë, drejtori i kësaj Klinike, Jakup Ismajli.

Madje, ai tha se krahasuar me vitin e kaluar në këtë Klinikë kanë lindur 203 foshnje më pak.

- Advertisement -

“Në tre mujorin e vitit 2021 kemi pasur 1 929 lindje prej tyre me prerje cezariane kanë përfunduar 699. Krahasuar me vitin e kaluar kanë qenë 2 132 lindje dhe prerje cezariane 793 lindje. Kemi një rënie të lehtë këtë vit mirëpo këto të dhëna i kemi vetëm për klinikën Obstetrike në Gjinekologji. Kur merret parasysh gjendja me Covid-19 pastaj referimin e pacientëve një numër i madh i tyre kanë përfunduar lindjet edhe në spitalet regjionale dhe private dhe nuk kemi një shifër definitive të numrit të lindjeve në Kosovë, mirëpo kur bëjmë krahasimin vetëm për klinikën Obstetrike kemi një rënie të numrit të pacientëve që kanë përfunduar lindje në këtë klinikë”.

Ismajli theksoi se në Klinikën e Gjinekologjisë janë tri gra shtatzëna pozitivë me COVID-19 dhe se gjendja e tyre është stabile.

“Në Klinikën e Gjinekologjisë janë tri gra shtatzëna pozitiv me Covid-19 dhe gjendja e tyre është stabile. Gjinekologjia është një lami e cila nuk ka kufizime dhe numri i lindjeve nuk mund të ndalet dhe ka vazhduar me një fluks të rëndomtë. Kemi kryer edhe një numër të madh të operacioneve onkologjike dhe urgjente”, tha ai.

Sipas tij, 70% e stafit shëndetësor e kanë kaluar Covid-19, duke shtuar se 80% janë vaksinuar.

Mes, tjerash, ai shtoi se një numër i profesionistëve shëndetësor është vaksinuar në Kukës, ndërsa pjesa tjetër duke përfshirë edhe atë në Prishtinë.

“Gati 70% e stafit e kanë kaluar Covidin, por edhe një numër i madh i tyre diku 80% të stafit është vaksinuar me Covid-19. Një numër i tyre është vaksinuar në Kukës ndërsa pjesa tjetër në Prishtinë. Edhe unë jam vaksinuar në Prishtinë dhe kisha sugjeruar të gjithë profesionistët shëndetësor të vaksinohen dhe ta largojmë këtë sëmundje”, raporton eo.

- Advertisement -

“Përveç punëve të rëndomta e kemi hapur një repart për Covid-19 ku gratë shtatzënat kanë ku ta përfundojnë lindjen qoftë normale qoftë me prerje cezariane. Në këtë vit janë mbi 20 lindje me pacientë të cilët kanë qenë Covid-19 pozitiv”.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...