E diel, 19 Maj, 2024

Bëni këto tri gjëra për të mbajtur coronavirusin larg nga shtëpia

- Advertisement1-

Me rastet e coronavirusit në rritje në të gjithë vendin, është e rëndësishme të jesh tepër vigjilent për larjen e duarve, mos prekjen e fytyrës dhe qëndrimin në shtëpi kur është e mundur.

Sidoqoftë, të qenit në shtëpi nuk do të thotë domosdoshmërisht se nuk mund të sëmureni. Kjo për shkak se shtëpitë tona mund të strehojnë baktere dhe viruse, përfshirë COVID-19, që ne sjellim nga jashtë.

- Advertisement -

Lajmi i mirë: është relativisht e lehtë të zhdukësh ato mikrobe dhe ta bësh shtëpinë tënde një strehë e sigurt kur vije dimri.

Këtu janë tre zakone që mund t’i filloni sot që mund të ndihmojnë në largimin e sëmundjes:

Fshini dorezat e derës

- Advertisement -

Kur studiuesit në Institutin Politeknik Worcester në Massachusetts pastruan 27 doreza dere, ata i gjetën ato të veshura me 1,323 koloni bakteresh! Po. Për t’i dërguar këta mysafirë të padëshiruar larg, thjesht jepini një shpullë të shpejtë me një pastrim antibakterial.

Lini pantofla te dera

- Advertisement -

Hulumtimet tregojnë se 99 për qind e viruseve dhe baktereve (përfshirë COVID-19) bëjnë një udhëtim nga jashtë në thembra të këpucëve tuaja dhe transferohen në dyshemetë e shtëpisë tuaj. Në shpëtim: Mbani një palë pantofla komode pranë derës për t’u ndërruar dhe për të lënë mbrapa këpucët (dhe mikrobet).

Pastroni çantat ushqimore që mund të përdoren përsëri

Sjellja e çantave tuaja në dyqan ushqimesh është një gjë e thjeshtë, miqësore me mjedisin. Por kur shkencëtarët testuan çanta ushqimore që mund të përdoren për mikrobe, pothuajse të gjithë kishin baktere potencialisht të dëmshme të lëna pas pulës së papërpunuar, qumështit dhe ushqimeve të tjera. Thjesht hidhni këto çanta në lavatriçe në ujë të nxehtë dhe thajini në ajër.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...