E martë, 16 Prill, 2024

Arsyet pse prindërit nga vendet e ftohta i lënë fëmijët të flenë në natyrë

- Advertisement1-

Fëmijët që flenë jashtë gjatë dimrit, janë një praktikë e zakonshme në mesin e familjeve që jetojnë në vendet e Veriut.


Ndërsa, nuk ka shumë studime të provuara për përfitimet dhe rreziqet e kësaj praktike, prindërit që mbajnë foshnjat e tyre të ekspozuara në ajër të hapur kanë vërejtur rezultate pozitive nga kjo traditë.

- Advertisement -

Dremitjet në dimër në natyrë janë një traditë kulturore për shumë njerëz.

Nëse e gjeni veten diku në Finlandë, Islandë, ose vende të tjera Skandinave, mund të hasni një foshnjë që fle në karrocën e tyre jashtë.

Ndërsa, shikimi i një foshnje të ekspozuar ndaj ajrit të ftohtë mund të duket alarmante, prindërit pretendojnë se ka shumë përfitime nga kjo praktikë.

- Advertisement -

1. Foshnja qëndron ngrohtë.

Prindërit vërejnë se megjithëse temperatura e jashtme mund të jetë e ftohtë, ata e bëjnë atë një përparësi për të siguruar që fëmija të mbahet ngrohtë.

Kjo mund të bëhet duke e mbajtur foshnjën të bashkuar dhe të shtresuar në rroba të ngrohta, të tilla si leshi.

- Advertisement -

2. Imuniteti forcohet.

Bazuar në vëzhgimet, prindërit dhe shkollat në vendet nordike pretendojnë se kur të vegjlit flenë jashtë, ka më pak të ngjarë të kapin sëmundje të dimrit dhe të kalojnë ditët e shkollës.

Krahasuar me gjumin në ambiente të mbyllura, është vërejtur se dremitjet në natyrë inkurajojnë gjumë më të mirë, sisteme më të forta imune dhe foshnje më të qeta.

Prindërit gjithashtu vunë re se foshnjat e tyre që dremitnin në natyrë ishin më aktive dhe kishin oreks më të mirë.

3. Ata flenë më gjatë.

Sipas hulumtimit të kryer në Finlandë, prindërit zbuluan se fëmijët e tyre bënin një sy gjumë më të gjatë jashtë në krahasim me dremitjet brenda.

Dremitjet në natyrë zgjatën për gati 3 orë, ndërsa dremitjet në ambiente të mbyllura ishin të gjata vetëm 1-2 orë.

4. Shkollat e mbështesin këtë praktikë.

Në vende si Suedia dhe Danimarka, shkollat inkurajojnë fëmijët të kalojnë kohë në natyrë për të luajtur, ngrënë dhe fjetur.

Studimet tregojnë se fëmijët që flenë jashtë kanë më pak të ngjarë të sëmuren dhe të anashkalojnë shkollën pasi bakteret dhe viruset janë më të prirur të përhapen në ambiente të mbyllura.

Ekziston një thënie që thotë: ‘Pak ajër i pastër kurrë nuk dëmton askënd’, dhe suedezët thonë: ‘Nuk ka mot të keq, vetëm veshje të këqija’.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...