E diel, 21 Prill, 2024

Anemia e gjetur në gratë shtatzëna manifestohet me këto simptoma të hershme

- Advertisement1-

Kur jeni shtatzënë, mund të zhvilloni anemi dhe si e tillë, gjaku juaj nuk ka mjaftueshëm qeliza të kuqe të shëndetshme për të bartur oksigjenin në indet dhe në fëmijën tuaj.


Gjatë shtatëzanisë, trupi juaj prodhon më shumë gjak për të mbështetur rritjen e foshnjës tuaj shkruan Healthline përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Nëse nuk po merrni mjaftueshëm hekur ose disa lëndë ushqyese të tjera, trupi juaj mund të mos jetë në gjendje të prodhojë sasinë e qelizave të kuqe të gjakut që i nevojiten për ta bërë këtë gjak shtesë për rritjen e foshnjës.

Është normale të keni anemi të butë kur jeni shtatzënë. Por mund të keni anemi më të rëndë nga niveli i ulët i hekurit ose vitaminave ose nga arsye të tjera shëndetësore.

Anemia mund t’ju ​​lërë të ndjeheni të lodhur dhe të dobët. Nëse është e rëndë por nuk mjekohet, mund të rrisë rrezikun për komplikime serioze si lindje e parakohshme.

- Advertisement -

Simptomat më të zakonshme të anemisë gjatë shtatëzanisë janë:

– Lëkura, buzët dhe thonjtë e zbehtë;

– Ndjeheni të lodhur ose të dobëta;

- Advertisement -

– Marramendje dhe gulçim;

– Rrahjet e shpejta të zemrës

Në fazat e hershme të anemisë, mund të mos keni simptoma të dukshme. Dhe shumë nga simptomat janë ato që mund të keni gjatë shtatëzanisë edhe nëse nuk jeni anemike.

Prandaj sigurohuni që të merrni teste rutinore të gjakut për të kontrolluar aneminë në takimet tuaja para lindjes.

Anemia e rëndë ose e patrajtuar me mungesë hekuri gjatë shtatëzanisë mund të rrisë rrezikun për të pasur:

– një fëmijë të parakohshëm ose me peshë të ulët të lindjes;

– një transfuzion gjaku (nëse humbni një sasi të konsiderueshme të gjakut gjatë lindjes);

– depresioni pas lindjes;

– një fëmijë me anemi ose dhe me vonesa zhvillimore.

Mungesa e folatit të patrajtuar mund të rrisë rrezikun për të pasur një:

– fëmijë me lindje të parakohshme ose me peshë të ulët.

– një defekt serioz të lindjes së shtyllës kurrizore ose trurit (defektet e tubit nervor) të foshnjës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...