E mërkurë, 22 Maj, 2024

Alesia e vogël rrezikon të mos ecë më, ajo ka nevojë urgjente për ndihmë

- Advertisement1-

Ndodhemi në fshatin Kuqar, afro 40 minuta larg Këlcyrës. Takohemi me familjen Rrapo, e cila sot kërkon ndihmë për të kuruar vajzën e tyre të sëmurë.

Pas 4 vitesh tentativash për t’u bërë prindër, Florenci dhe Albina sollën në jetë Alesian.

- Advertisement -

7-vjeçarja vuan nga një sëmundje e këmbëve që e pengon të ecë, të vrapojë dhe i shkakton shumë dhimbje.

“Arrita që u bëra nënë. Por, doli e vërtetë ajo që tha doktori në Çorovodë, kam vuajtur nëpër spitale.”

- Advertisement -

Alesia ka lindur nga martesa e dy personave të sëmurë të padiagnostikuar. Kur Albina, nëna e saj ngeli shtatzënë, mjeku e paralajmëroi për një lindje problematike. Për shkak të padijes, pamundësisë ekonomike dhe problemeve të shumta që kanë; e vetmja gjë që dinë për këtë sëmundje është që Alesia ka shumë dhimbje.

“Nga mesi e poshtë më thotë që kam dhimbje, sidomos kur eci shumë. U detyrova sivjet të blija gomarin që ta çoja në shkollë. Kur e çova atje, të gjithë fëmijët ishin duke ecur normal, vetëm ajo ishte ndryshe. Veç për Alesian qaj natë e ditë,” rrëfen Albina.

- Advertisement -

Të dy prindërit janë të paaftë për punë. Megjithatë Florenci punon në fshat punë të ndryshme fizike, kurse Albina mbledh dhe shet bimë medicinale.

Janë të pafuqishëm për të shpëtuar vajzën, shëndeti i të cilës sa vjen dhe vihet në rrezik. Sot ata kërkojnë ndihmën tonë për ta dërguar Alesian në spital dhe për ta ndihmuar atë të shërohet.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...