E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Alarmante: Dje vdiq 3-vjeçare nga COVID, sot 2 fëmijë të tjerë dërgohen në Infektive

- Advertisement1-

Dy fëmijë të tjerë të infektuar me Covid-19 janë nisur me urgjencë këtë të enjte drejt Tiranës.


Mësohet se dy të miturit nga Berati, 2 vjeç dhe 3 vjeç, kanë rezultuar pozitivë me virus dhe është vendosur që ata të dërgohen për mjekim të specializuar drejt kryeqytetit.

- Advertisement -

Përsa i përketë ndarjes nga jeta të vogëlushes Amaris Polovina, mësohet se ajo ka pësuar “komplikacion vaskular” dhe gjendja shëndetësore është rënduar menjëherë. 3 vjeçarja ka qëndruar disa ditë në intubim dhe fatkeqësisht dje ka mbyllur sytë përgjithmonë.

Burime nga Reparti i Pediatrisë në Spitalin Rajonal Berat, bëjnë me dije se Amaris Polovina kishte mbërritur në këtë repart me temperaturë të lartë, rreth orës 11:00 të ditës së dielë.

Ajo është trajtuar nga mjeku pediatër Vanion Çinari me serume dhe antipiretikë, ka kryer analizat e gjakut si dhe i është nështruar edhe tamponit, i cili ka rezultuar “pozitiv”. Meqënëse ka rezultuar e prekur me Covid-19 dhe gjendja e saj nuk ishte e rënduar, mjeku e ka shtruar të miturën në Repartin e Infektivit të Pediatrisë. Vetëm disa orë më vonë, e mitura është rënduar në mënyrë të menjëhershme, duke shfaqur komplikacione në rrugët e frymëmarrjes.

- Advertisement -

Sipas mjekëve të pediatrisë, mendohet se fëmija ka pësuar “komplikacion vaskular”. Bluzat e bardha kanë konfirmuar se në vetëm pak orë 3 vjeçarja ka pësuar precipitim të gjendjes shëndetësore të tipit “aksident vaskular”.

Për këtë arsye mjekët e kanë transportuar të miturën me autoambulancë dhe të shoqëruar nga mjeku pediatër Çinari drejt Spitalit Covid në Tiranë, ku edhe gjeti vdekjen. Mësohet se të miturës i është kryer në Tiranë edhe autopsia mjeko-ligjore, për të përcaktuar edhe shkaqet e vdekjes.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...