E martë, 23 Korrik, 2024

Aktivitetet fizike gjatë shtatzënisë mund të sjellin përfitime në gjidhënie

- Advertisement1-

Sipas studimit të botuar në Nature Metabolism tregoi se aktivitetet fizike gjatë shtatzënisë mund të sjellin benefite në procesin e gjidhënies.

Studimi përfshiu 150 gra shtatzëna duke përcjellur aktivitetet gjatë dhe pas shtatzënisë shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Gratë, të cilat kishin realizuar më shumë aktivitete fizike kishin një përmbajtje të lartë të oligosakarid 3-sialyllactose (3SL) që gjendet në qumështin e gjirit.

Në lidhje me 3SL, ka treguar dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), e cila tutje ka rekomanduar që të paktën gjashtë muajt e parë të bebit ta ushqeni me qumësht gjiri.

OBSH thekson se qumështi i gjirit është ushqim ideal për bebet dhe përmban antitrupa që ndihmojnë në mbrojtjen e sëmundjeve të zakonshme të fëmijërisë.

Benefitet janë edhe te nënat, pasi gjidhënia zvogëlon shanset për kancerin e gjirit dhe vezoreve, tregon OBSH-ja.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...