E hënë, 26 Shkurt, 2024

A po i përdorni tamam kremrat e fytyrës? Çfarë duhet të përdorim përpara grimit?

- Advertisement1-

E dini se çfarë është më e rëndësishme sesa thjesht blerja e disa kremrave të mirë? Mënyra e saktë e aplikimit të tyre për t’i bërë sa më të efektshme


Me ardhjen e vjeshtës rritet edhe tendenca për të përdorur disa formula në të njëjtën kohë. Me gjithë qëllimin e mirë kjo mund të dështojë: grumbullimi i një sërë produktesh mund të interferojë dhe të shkaktojë irritim, dyndje të poreve dhe një lëkurë pa shkëlqim, shjkruan Glamour.

- Advertisement -

Për të shmangur këto probleme, kini parasysh këshillat më poshtë:

Mund të përdorni rregullin e kombinimit të formulave

Shumica e dermatologëve bien dakord të aplikohen më shumë se tre formula në të njëjtën kohë. Përdorimi me shumicë i formulave hidratuese në fytyrë mund të shkaktojë një grumbullim më shumë se penetrim në lëkurë, ndërsa përzierja e serumeve të fuqishëm dhe oksidi salicilik mund ta acarojë atë.

- Advertisement -

Për këtë arsye dermatologët sugjerojnë një produkt të vetëm që ka disa funksione (një krem fytyre që ka antioksidant, peptide, që parandalon tharjen, ose një serum që trajton në të njëjtën kohë dhe linjat e bukura dhe çarjet e lëkurës).

Vlerësoni mundësitë tuaja

Pasi pastroni fytyrën mbani në mend udhëzimin: Shkoni me produktet më të përqendruara që do të arrijnë më mirë qëllimet tuaja. 2 % trajtim fytyre me acid dioik, e ndjekur nga diçka e butë dhe për të zbutur lëkurën përdorni një serum me vitaminë D.

- Advertisement -

Faktori për mbrojtjen nga dielli

Mënyra më e mirë për të mos harruar kremin për mbrojtjen nga dielli: zgjidhni një krem për lëkurën e thatë që përmban dhe një bonus me antioksidantë për mbrojtjen ndaj rrezeve UV.

Lëreni të shpërbëhet plotësisht dhe më pas vazhdoni me grimin, citon Anabel.

Ndërrojini produktet natën

Me rëndësi është që në mbrëmje të pastroni fytyrën nga produktet që keni përdorur gjatë ditës. Është e preferueshme të përdorni vaji hidratues për fytyrën ose një esencë për të limituar acarimin e lëkurës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...