E martë, 21 Maj, 2024

A mund ta zëvendësojë kjo pije kafenë?

- Advertisement1-

Ekziston konstatimi që kjo pije përmban më shumë kafeinë se një gjysmë filxhani espreso

Fjala është për çajin e gjelbër të bluar i cili është bërë i njohur në gjithë botën, posaçërisht po promovohet ndër ata të cilët angazhohen për ushqim të shëndetshëm.

- Advertisement -

Çaji i gjelbër, i njohur edhe si Matcha, bëhet në atë mënyrë që fletët e çajit bluhen dhe, meqë përmban mjaft antioksidant i cili ndihmon në preventivën e kancerit, zgjon interesim te shumë njerëz.

Në Japoni, për shembull, ai përdoret që nga viti 1911, transmeton Telegrafi.

Cilësitë shëruese të këtij çaji janë aq të rëndësishme sa që na mundësojnë të kemi trup të shëndetshëm.

- Advertisement -

Pos që shërben në preventivën nga kanceri, ky çaj gjithashtu përshpejton organizmin falë polifenoleve.

Falë këtij çaji është e mundshme të përmirësohen funksionet e trurit – përqendrimi, redukton peshën trupore, si edhe shëron shumë probleme shëndetësore.

Fletët nga të cilat përftohet ky çaj u kontribuojnë të gjitha përparësive të mëparshme dhe gjithsesi kanë efekt më të madh se ekstraktet.

- Advertisement -

Ato përmbajnë teaninin-L apo aminothartirën e cila relakson dhe krijon ndjenjë të mirë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...