E diel, 19 Maj, 2024

A janë farërat e lulediellit të mira për humbje peshe?

- Advertisement1-

Farat e lulediellit janë një ushqim popullor, që hahet zakonisht si ushqim midis vakteve dhe i shtohet gatimeve të pjekura.

Ato janë ushqyese, të mbushura me proteina, yndyra të shëndetshme, fibra dhe një shumëllojshmëri të vitaminave dhe mineraleve.

- Advertisement -

Sidoqoftë, pasi ato janë të pasura me yndyrë dhe kalori, mund të pyesni veten nëse farat e lulediellit janë një zgjedhje e mirë për humbjen e peshës.

Më poshtë gjeni se si farat e lulediellit ndikojnë në peshën tuaj.

Shumë ushqyese
Farat e lulediellit janë të mbushura me proteina, yndyrë të shëndetshme dhe fibra.

- Advertisement -

Për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrës, farat e lulediellit janë të dendura në kalori. Sidoqoftë, lloji i yndyrës që gjendet tek farat e lulediellit – përkatësisht yndyra e pangopur – mund të jetë shumë e dobishme për zemrën tuaj.

Pasi farat e lulediellit janë të dendura në kalori, ato furnizojnë sasi të larta të proteinave, yndyrës së shëndetshme, fibrave, vitaminave dhe mineraleve.

Mund të ndihmojë humbjen e peshës
Ndërsa kërkimet për farat e lulediellit dhe humbjen e peshës mungojnë, lëndët ushqyese në këto fara mund të ndihmojnë në humbjen e peshës duke rritur ndjenjat e plotësisë, duke ruajtur masën e muskujve dhe duke ju ndihmuar të qëndroni në një plan për humbjen e peshës më gjatë.

- Advertisement -

Mund t’ju mbajë të plotë dhe të parandaloj ngrënien e tepërt
Ngrënia e ushqimit mes vakteve ndihmon në uljen e urisë dhe mund të ndihmojë në parandalimin e ngrënies së tepërt në vaktet pasuese.

Për më tepër, lëndët ushqyese kryesore në farat e lulediellit – domethënë yndyra, proteina dhe fibra – janë treguar se janë veçanërisht mbushëse.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...