E diel, 21 Prill, 2024

A ftohesh në të vërtetë nga ndryshimet e motit? Mëso çfarë po i ndodh trupit në këtë kohë

- Advertisement1-

Ndryshimi i stinëve shoqërohet me viroza, të cilat ne shpesh i quajmë sezonale.

Por, edhe pse disa njerëz preken gjatë ndryshimit të stinëve, në fakt i ftohti që mund të marrësh gjatë kësaj periudhe nuk është aq sezonal. Dhe ju e dini pse… Covid-19 është gjithandej.

- Advertisement -

Ideja se je ftohur për shkak të ndryshime të motit është krejtësisht e pavërtetë. Megjithatë, miti ka diçka të rrënjosur në atë që zakonisht njerëzit besojnë. Dhe e gjitha ka të bëjë me mënyrën se si e trajtojmë ne motin e ftohtë. Moti i ftohtë, shpesh i bën njerëzit të futen në hapësira më të vogla, ku ajri është më i ngjeshur dhe riciklohet më shpejt sesa ajri jashtë. Kështu, në këto raste, ne thithim më shpejt ajrin nga njëri-tjetri.

Megjithatë, ndryshimet e kushteve të motit, nga ai i thatë në të lagësht, mund të ndikojnë në sistemin tonë imunitar, sepse sa më shumë ftohtë dhe lagështirë të jetë jashtë, aq më të prirur jemi ne për të marrë viruse. Pra, në thelb, nuk është moti i ftohtë çështje në vetvete. Është sistemi ynë imunitar i mësuar me këto ndryshime.

Si përfundim, për fat të keq, ka lloje të ndryshme të viruseve të të ftohtit. Kjo i bën shumë më të vështira rastet dhe trajtimet e të ftohtit, të zakonshme apo specifike. Megjithatë, në fund fare, specialistët bien dakord në një pikë: nuk janë ndryshimet e motit shkaku i të ftohtit në këtë stinë. Ajo që duhet të bëni është të kujdeseni më shumë për sitemin tuaj imunitar, në mënyrë që të përballojë çdo ndryshim të motit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Bill Gates tregon 3 profesionet që nuk do të preken dot nga Inteligjenca Artificiale

Rritja e sofistikimit të inteligjencës artificiale (IA) parashikohet të transformojë rolin e njerëzve në...

Detyra matematikore që po habit të gjithë, a mund ta zgjidhni ju?

Detyra e më poshtme duket e thjeshtë në pamje të parë, por në fakt...

Detyra e matematikës për nxënësit e shkollës fillore hutoi edhe mësuesin e matematikës: A e dini zgjidhjen?

Detyra është një gjysmërreth në një kornizë dhe nxënësit duhej të kuptonin nëse konstatimi...

Harvardi kërkon falje dhe heq librin që ishte lidhur me lëkurë njeriu

Universiteti i Harvardit është tronditur nga një zbulim i tmerrshëm. Universiteti i famshëm amerikan njoftoi...