E mërkurë, 22 Maj, 2024

A është e sigurt për fëmijët të qëndrojnë pranë njerëzve që kanë marrë vaksinën anti covid?

- Advertisement1-

Me aplikimin e vaksinës anti covid, qoftë nga kompania Pfizer apo Moderna, të moshuarit apo stafi shëndetësor tashmë kanë ndërtuar një mbrojtje të fortë kundër infeksionit.


Ky fakt tregon shqetësim për sigurinë e fëmijëve, në qoftë se ata mund të qëndrojnë pranë gjyshërve të tyre të cilëta kanë marrë vaksinën anti covid shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Vaksinimi nënkupton që marrësi ndërton një imunitet ndaj virusit, por kjo nuk do të thotë se virusi nuk do të egzistoj te personi apo të jetë rreth tij.Personat tashmë të vaksinuar mund të bëhen bartës asimptomatikë të virusit.

Ndërkohë që fëmijët janë kategoria më e ndjeshme ndaj Covid-19 është tejet e rëndësishme që të praktikohen masat mbrojtëse kundër Covid-19.

Në anën tjetër, Dr.Amina Ahmed, profesoreshë e sëmundjeve infektive në Spitalin e Fëmijëve Atrium Health Levine ka treguar se vaksinat aktuale janë nga varieteti i mARN.

- Advertisement -

Sipas saj, kjo vaksinë përdor sintezën kimike për të riprodhuar një pjesë të vogël të virusit.Meqenëse, vaksina nuk përmban asnjë virus të gjallë, një person nuk mund të infektohet, por as të përhap virusin.

Vaksinat anti covid përdorin pjesën e proteinave spike të virusit, andaj sistemi imunitar i trupit i përgjigjet dhe krijon antitrupa.

Proteina spike është ajo që lejon virusin të hyjë në qelizat e njeriut, pra nëse një person i vaksinuar do të ekspozohej ndaj virusit, sistemi imunitar do të vendos një mbrojtje kundër virusit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...