E diel, 21 Prill, 2024

9 këshilla për çiftet që po përpiqen të bëjnë një fëmijë

- Advertisement1-

Urime! Nëse jeni këtu, me siguri keni marrë vendimin që jeni gati të filloni të provoni, ose të paktën mendoni të filloni të provoni, për të pasur një fëmijë. Tentimi për të mbetur shtatzënë është një kohë emocionuese, por shpesh mund të mbushet me disa zhgënjime dhe konfuzione.

Si e përcillni saktësisht ovulimin? Kur mund të bëni testin e shtatzënisë? Çfarë i duhet trupit tuaj për të nxitur pjellorinë dhe për të rritur një fëmijë të shëndetshëm?

- Advertisement -

Ne kemi përpiluar nëntë këshilla të cilat do të largojnë disa nga konfuzionet dhe do t’ju ndihmojnë të jeni më të përgatitur për shtatzëninë. Ju do të jeni të vendosur në rrugën për një shtatzëni të shëndetshme dhe të lumtur.

Merrni një pilulë të mirë përpara se të përpiqeni të mbesni shtatzënë (p.sh acid folik)
Vaji i peshkut është gjithashtu i rëndësishëm
Filloni të hani kos ose të merrni një probiotik nëse doni të shmangni të përzierat në mëngjes
Bëni të gjitha kontrollet tuaja mjekësore, së bashku me partnerin tuaj
Bëhuni strategjik në lidhje me kontrollin e lindjeve
Rregulloni hormonet e ovulimit dhe balancimit përmes dietës
Ndiqni ovulimin tuaj
Mos bëni seks vetëm gjatë ovulimit
Kur mund të testoni nëse jeni shtatzënë? – Kjo varet nga lloji i testit që do të bëni.
Burimi / https://momsmartnothard.com/

/Revista Psikologji

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...